SME
Štvrtok, 2. december, 2021 | Meniny má BibiánaKrížovkyKrížovky

Na Západe sochy zločincov rúcajú. U nás ich staviame

Obrazoborectvo je tu odvtedy, odkedy sú sochy.

Gottwaldova hlava krátko pred odstrelom s nápisom: "Vrah." (Zdroj: TASR)

„Bolo to tak odjakživa,“ napísal svojho času v eseji Rošády na piedestáloch popredný slovenský historik Ľubomír Lipták. „Cisár Caligula dal doviezť do Ríma sochy gréckych bohov, poodrážať im hlavy a pritesať svoju vlastnú podobu.

Aké hlavy pritesali na grécke importy, keď Caligulu zavraždili, o tom nám už rímsky historik Suetonius nenechal správu. Isté je, že od chvíle, ako sa sochy začali stavať, hneď sa začali aj búrať a všelijako preinačovať.“

"Dejiny sú popretkávané útokmi na umenie a nesúvisia len s revolúciami a totalitami, nevyhýbajú sa ani demokraciám. Dôkladné historické spracovanie týchto atakov u nás ešte chýba," podotýka Vladimíra Büngerová, kurátorka zbierok moderného a súčasného umenia Slovenskej národnej galérie.

"Vo svete dnes evidentne došlo k akumulovaniu problémov do jedného bodu a výbuchu maximálnych emócií podmienených tragickými udalosťami."

Obrazoborectvo patrilo k bontónu, odkedy sochy začali zobrazovať potentátov, mocipánov či uzurpátorov moci. A kde je dopyt, je ponuka. Slovensko nie je výnimkou.

No kým na Západe sa dnes rúcajú a odstraňujú sochy rasistov, zločincov a rozmanitých gaunerov, u nás sa ešte aj v 21. storočí stavajú.

Vykolíkovanie slovenských končín

Sochy potentátov sa u nás začali masovo šíriť v 19. storočí, vtedy šlo o honvédov, maďarských politikov a Habsburgovcov. Po páde monarchie to pre zmenu boli sochy legionárov, Tomáša Garriqua Masaryka a dovtedy neznámeho hrdinu Milana Rastislava Štefánika, ktorý dostal aj pyramídu ako egyptský faraón.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Nerozumiem, prečo nemôžeme aspoň chvíľu fungovať ako normálna koalícia.


a 1 ďalší 3 h
Ilustračná fotografia.

Nová štúdia ukazuje, čo sa v tele deje.


4 h
Skryť Zatvoriť reklamu