SME
Sobota, 2. júl, 2022 | Meniny má Berta

Na Horákovú donášala žena, ktorá spala s najvyššími komunistickými papalášmi

Správy dokladajú Horákovej statočnosť.

Viera Hložková intímne poznala špičky strany a spolupracovala s eštebákmi. (Zdroj: Archív A. S.)

"Všetci väzni na Pankráci uznávali Horákovú za najdôležitejšieho väzňa a získavala si sympatie všetkých," píše sa v hlásení z 21. apríla 1950 z väzenia, v ktorom držali političku a aktivistku Miladu Horákovú. Už o dva mesiace neskôr ju mali popraviť.

Na Horákovú zo spoločnej cely na Pankráci donášala konfidentka Štátnej bezpečnosti (ŠtB) Viera Hložková. Kto vlastne bola táto žena?

Strmá kariéra

Jej príbeh je bohatý, plný otáznikov a pikantérií. Siahajú až do najvyšších poschodí vtedajšej politiky a vydali by na samostatnú publikáciu.

Už počas vojny, keď pracovala v Brne ako telegrafistka na železnici, mala vraj intímne vzťahy s gestapákmi. Po vojne ju vyšetrovali, no nič jej nedokázali. Chvíľu pracovala v banke a skúšala študovať, čoskoro však využila rastúcu moc komunistickej strany a vďaka súdruhom sa dostala na teplé pozície. Jej kariéra bola strmá a krátka, už zanedlho po februárovom puči, na konci leta 1948, ju zatkli.

Viera Hložková vtedy pracovala na lukratívnom mieste, ako pražská dopisovateľka novín Pravda, vo vtedajšom denníku Komunistickej strany Slovenska.

Predtým bola na služobnej ceste v Belgicku, kde sa zaplietla so synom exilového politika Leva Prchalu - skôr než o politiku išlo o milostnú avantúru, o aké u nej nebola nikdy núdza, Hložková so svojím amantom míňali vysoké sumy v kasínach a drahých podnikoch.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu