SME
Sobota, 2. júl, 2022 | Meniny má Berta

Čertov stroj privezie neresť z veľkomiest, ohrozí slovenskosť a vezme ľuďom robotu

Prečo sa ľudia báli noviniek.

Vlak patril medzi novinky, ktoré vystrašili ľudí pod Tatrami. (Zdroj: Slovakiana)

Bude to isto nejaký čertovský vynález, pekelný stroj. Zničia nám polia a vinice, tá mašina privezie neresť z veľkomiest. Vieme my dobre!

Takto nejako museli premýšľať v Modre, v mestečku spojenom s posledným pobytom Ľudovíta Štúra. Keď mala tadiaľto viesť železnica z Prešporka do Trnavy a vec už bola na spadnutie, Modrania odmietli. Koľajnice ich obišli a vlak v tomto meste nikdy nezastavil.

Podobne to bolo v Turci. Tam miestni roľníci bránili vymeriavačom železnice vstúpiť na ich polia a musela zakročiť vrchnosť. A to ešte mali merači šťastie, veď kedysi pri vymeriavaní prvej konskej železnice v monarchii pri Českých Budějoviciach proti nim vytiahli sedliaci posilnení alkoholom a vidlami a ukradli im aj signálne tyče.

Modra aj Martin, ktoré kedysi tvorili centrá Slovákov, sa bez železničného spojenia postupne ocitli mimo centra diania. Tak ako dnes, aj v minulosti sa ľudia báli technológií a neznámych noviniek.

Nebolo to však len z iracionálneho strachu z neznámeho, ľudia mali aj reálne obavy zo straty majetku a živnosti.

Pre stodolu či nemravnosť

"Fáma hovorí, že v Modre odmietli železnicu preto, lebo mala viesť cez pozemky aj cez dvor istého Modrana, ktorý sa bál, že mu vlak bude jazdiť cez stodolu a on bude musieť stále chodiť otvárať a zatvárať bránu."

Modranský historik Karol Kantek začína anekdotou, ktorá sa vraj kedysi tradovala medzi miestnymi pri víne. Sedíme v Múzeu Ľudovíta Štúra v Modre, vedľa sa nachádza miestnosť, v ktorej kedysi skonal známy dejateľ.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu