SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Fantastické príbehy o čiernych vojakoch Konfederácie sú stále živé

Americkým Juhom sa dodnes šíri dávny mýtus.

Afroamerickí vojaci Únie so svojím veliteľom. Neskôr dôstojníka odstrihli a muži boli prezentovaní ako bojovníci z konfederačnej jednotky. (Zdroj: Library Company of Philadelphia)

Autor je historik a publicista

Je to veľký paradox histórie spojenej s americkou občianskou vojnou. V južanskej spoločnosti, ktorá nepochybne stále zápasí s rasizmom, kolujú príbehy o verných afroamerických vojakoch Konfederácie.

Už niekoľko rokov rozdeľujú americkú verejnosť protichodné názory na pamätníky a sochy venované vojakom južanskej Konfederácie. Kým jedni v nich vidia poctu „chlapcom v sivom“ a patriotom, iní hovoria o vzývaní spoločenského usporiadania, ktoré časť obyvateľstva odsúdilo na dedičnú neslobodu a otrockú drinu.

Súvisiaci článok Z Turca až do vojny za americkú nezávislosť po boku Georgea Washingtona Čítajte 

Nech sa spor vníma z rôznych uhlov pohľadu, často sa nespomína fakt, že mnohé konfederačné pomníky budovali v čase kampaní za občianske práva černochov a skutočne, ako prejav vzdoru, symbolizovali bielu dominanciu.

O to šokujúcejšie môžu vyznieť opakovane uvádzané informácie o Afroameričanoch, v rokoch 1861 až 1865 hrdo bojujúcich za južanskú vec. Napríklad v tieni bojovej vlajky Armády severnej Virgínie, ktorú dnes do rúk berú i európski neonacisti a rasisti.

Ako však upozorňuje autor knihy Pátranie po čiernych vojakoch Konfederácie americký historik Kevin M. Levin, šokujúce by boli najmä pre vojakov z čias najkrvavejšieho konfliktu v dejinách Severnej Ameriky.

Raritné hlásenia

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu