SME
Streda, 29. marec, 2023 | Meniny má Miroslav

Autistický génius: Autistov príliš často posadia ku kalkulačkám alebo k počítačom

Rozhovor s Danielom Tammetom.

Daniel Tammet sa stal známym aj vďaka tomu, že vytvoril európsky rekord v počte čísiel za desatinnou čiarkou čísla Pí prednesených naspamäť. (Zdroj: Wikipedia/De Lorelei)

Od detstva mal Aspergerov syndróm, poruchu autistického spektra, ktorá je spojená s ťažkosťami pri sociálnych kontaktoch a komunikácii, ako aj s narušenými vzorcami správania. Napriek tomu sa mu podarilo získať dobrých priateľov, lásku a vybudovať si kariéru.

Svet si britského autistického savanta DANIELA TAMMETA všimol, keď dosiahol európsky rekord pri prednášaní vyše 25-tisíc číslic za desatinnou čiarkou matematickej konštanty Pí naspamäť .

Čísla však potom hodil za hlavu, aby sa naplno venoval literárnej kariére. Prvá kniha boli memoáre, stala sa bestsellerom a tento rok vyšla aj v slovenčine.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pamätáte si obdobie, keď ste preklínali svoje schopnosti, pretože ste sa pre ne cítili osamotený? Ako ste si s tým poradili?

V detstve som niekedy chcel byť ako ostatné deti a intenzívne som pociťoval veľkú vzdialenosť, ktorá nás delila.

Ako som však rástol, pochopil som, že to, že som iný, je dar a môžem využiť svoje schopnosti, aby som sa stal strojcom vlastného osudu.

Máte syndróm učenca, teda ste savant. Koľko iných ľudí s týmto syndrómom poznáte a ako sa dá zistiť, že ho niekto má?

Raz som sa stretol s Kimom Peekom, ktorého príbehom bol výrazne inšpirovaný oscarový film Rain Man. Stretli sme sa v štáte Utah v roku 2004 v mestskej knižnici a hovoril som vtedy aj s jeho otcom a opatrovateľom.

Kim nebol autistický, mal vážne postihnutie. No spieval a rozprával s nadšením a pôsobivým množstvom podrobností o širokej škále tém.

V tej chvíli som si mohol porovnať, akí rôznorodí môžu byť savanti (pozn. red. títo ľudia majú mentálne postihnutie, no mimoriadne vyvinutú jednu schopnosť, väčšinou súvisiacu s fenomenálnou pamäťou, napríklad čo sa týka matematických výpočtov, hudby alebo umenia).

Na rozdiel od Kima ja žijem samostatne. Nepoznám ďalších savantov.

Môžete v skratke vysvetliť, v čom je vaše vnímanie čísiel a slov odlišné od iných ľudí?

Tak ako spisovateľ Vladimir Nabokov alebo maliar Vasilij Kandinskij zažívam svet okolo seba prostredníctvom zosilneného vnímania, ktoré sa nazýva synestézia. Je to prirodzené a neškodné zmiešavanie zmyslov, ktoré sa spája s kreatívnym a umeleckým nadaním.

Súvisiaci článok Svet synestetikov: Chutí im dúha a vidia zvuky Čítajte 

Slová vnímam v rôznych farbách a štruktúrach a niekedy ich mám spojené aj s emóciami. Napríklad slovo "Slovakia", teda "Slovensko", je strieborné.

Aj čísla sú pre mňa jazykom, takže každé číslo má farbu, tvar a štruktúru. Niekedy majú aj osobnosť, napríklad číslo štyri je plaché.

Čo sa vám odohrávalo v hlave, keď sa spolužiaci v škole s vami pokúsili nadviazať rozhovor? Prečo obvykle komunikácia nefungovala?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Igor Matovič sa stal v roku 2020 premiérom.

Pražskú kaviareň Pavel sklamal populistickou výzvou, aby si politici zmrazili platy.


28. mar
Na snímke vpravo tréner Michaloviec Peter Kúdelka.

Hokejovo vyrastal v Slovane.


Nikola Baďová 4 h
Fedor Blaščák.

Pražskú jar odštartovala investigatívna žurnalistika a ukončila bitka po hokeji.


4 h
Bývalý minister vnútra Robert Kaliňák a šéf Smeru Robert Fico.

Šéf Smeru nemôže vymývať európske mozgy.


5 h
SkryťZatvoriť reklamu