SME
Sobota, 2. júl, 2022 | Meniny má Berta

Jazykovedkyňa: Ak nové slová používatelia potrebujú, tak sú spisovné

Rozhovor so Sibylou Mislovičovou.

Jazykovedkyňa Sibyla Mislovičová. (Zdroj: Ramon Leško)

Pandémia mení jazyk všade na svete a slová rúško či pendler nás už v slovenčine sprevádzajú denne. Jazykovedkyňa SIBYLA MISLOVIČOVÁ hovorí, aké nové výrazy nám táto situácia priniesla aj aký jazykový zlozvyk je dnes mimoriadne rozšírený.

V angličtine vznikli počas pandémie viaceré nové slová, spojenia slov, celý slang okolo koronavírusu. Máme aj v slovenčine príklady nových slov, ktoré vás zaujali?

Počas pandémie sa začali častejšie používať mnohé, predtým nie príliš frekventované slová. Stačí spomenúť slovo rúško, ktoré sa vyskytovalo bežne najmä v medicínskom prostredí. Dnes je naším každodenným sprievodcom.

Doslova zo dňa na deň sa objavilo množstvo zložených slov s prvou časťou korona-, ktoré vznikli v súvislosti s novým vírusom, a to podstatné mená koronavírus, koronakríza, koronapandémia, prídavné meno koronavírusový, napríklad koronavírusový test.

Používa sa aj prídavné meno koronový, napríklad koronoví pacienti. Nezriedka sa podstatným menom korona označuje všetko, čo súvisí s touto pandémiou, najmä v spojeniach v čase korony, pred koronou či následky korony.

Aké slová bez koronového slovného základu pribudli v našej slovnej zásobe?

Pri sledovaní médií registrujeme slovo kurzarbeit pochádzajúce z nemčiny. V slovenskom prostredí sa začalo objavovať v súvislosti s ekonomickou krízou v roku 2009.

Označuje dohodu, na základe ktorej sa zamestnancom skráti pracovný čas a ušlý príjem im uhradí štát.

Po zatvorení škôl sa bežne vyskytuje spojenie dištančné vyučovanie, ale i online vyučovanie, keďže spôsob vzdelávania žiakov a študentov sa počas karantény zmenil.

Ukazuje sa, že aj zdravotnú starostlivosť možno uskutočňovať v niektorých prípadoch na diaľku, hovorí sa o telemedicíne či telekonzultáciách.

Ktoré z týchto slov by v slovenčine podľa vás mohli pretrvať aj po pandémii?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu