SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Plánuje mestá: Nákupné centrum je krádež v bielych rukavičkách

Ako pandémia a sucho zmenia mestá.

Milota Sidorová je facilitátorka, moderátorka, plánovačka, networkerka a feministka v službách spravodlivejšieho mestského plánovania. Pôsobila a pôsobí v Prahe, Bratislave, strednej a vo východnej Európe. (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)

Krajinná architektka MILOTA SIDOROVÁ, ktorá sa venuje spravodlivejšiemu mestskému plánovaniu, hovorí, čo by mohlo v mestách nahradiť stromy, aj ako vytvoriť park bez nutnosti zabrať novú pôdu, či ako sa pre pandémiu zmení bývanie alebo nakupovanie v mestách a na letiskách.

"Keď budeme znovu lietať, budeme chcieť, aby sa na letiskách pohybovali tisícky ľudí, ktorí budú hodiny len nakupovať, alebo sa budeme snažiť zrýchliť tok tých ľudí? Sú to logisticko-hygienické otázky, ale zároveň sa dotýkajú aj kapitalizmu," hovorí.

Akým spôsobom pandémia už dnes mení mestá a ich plánovanie, či už v pozitívnom, alebo negatívnom zmysle?

Architektúra a plánovanie sú veľmi pomalé disciplíny, takže tieto dva mesiace až tak zásadne neovplyvňujú zažité spôsoby. No keďže sa zmenilo správanie ľudí, začali sme rozmýšľať o príležitostiach, ktoré by nám pandémia mohla otvoriť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Mnohé mestá, napríklad Amsterdam, Berlín či Budapešť, spravili pop-up cyklotrasy, keďže bicykel je teraz najlepší spôsob, ako ľudí prevážať.

Aktivisti, architekti a urbanisti za to bojovali desať-pätnásť rokov, a zrazu príde pandémia a nie je problém natrieť cyklotrasu.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Niektoré mestá, napríklad Vilnius, redizajnovali námestia ako jedálne, kde je väčšina priestoru zaplnená stolmi. Táto situácia je dobrým podnetom, aby sme začali lepšie využívať verejný priestor.

Okrem toho je dnes kľúčové žiť na mieste, kde máte blízko prírodu či kúsok zelene, a ideálne je bývať aj blízko pri práci, aby ste mohli ísť pešo alebo bicyklom. To je starý koncept polycentrického mesta.

Ako veľmi je polycentrická napríklad Bratislava?

Bratislava je, naopak, veľmi koncentrovaná v strede.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu