SME
Streda, 29. marec, 2023 | Meniny má Miroslav

Pramatka sebalásky a konceptu 'stačí byť sama sebou'. Pippi Dlhá Pančucha

Detská rebelka oslavuje 75 rokov.

Pippi je nestarnúcou detskou rebelskou hrdinkou už 75 rokov. Všade ju sprevádzajú kamaráti Tomi a Anika. (Zdroj: Profimedia)

Hoci má deväť rokov, hravo porazí najsilnejšieho muža na svete a jednou rukou zdvihne aj koňa. Je predsa najsilnejším dievčaťom na svete. Okrem toho býva sama bez rodičov vo veľkej vile, ničoho sa nebojí, nechodí do školy a autorita dospelých jej nič nehovorí.

Má však dobré srdce, zmysel pre humor a nenechá zomrieť ani najväčšieho zloducha. Len ho trocha potrápi. Všade ju sprevádzajú opička na pleci pán Nilson, kôň a jej verní kamaráti od vedľa Tomi a Anika.

Jej skutočné dlhé viacslovné meno si skrátila na šibalské Pippi. Je úsmevné, že v slovenčine rovnako znie aj výraz, ktorý označuje bláznivosť. "Čo si pipi?" pýtajú sa nielen deti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zrejme prvá rebelská dievčenská literárna hrdinka Pippi Dlhá Pančucha a možno prvá superhrdinka vôbec bola v čase svojho zrodu pred 75 rokmi zjavením.

Viaceré vydavateľstvá knihu švédskej spisovateľky Astrid Lindgrenovej odmietli s tým, že by také neslýchané dievča malo zlý vplyv na deti. Našli sa aj takí, čo ju považovali za samotného Antikrista, ktorému rôznofarebné pančuchy zakrývajú čertovské nohy.

"V čase, keď Pippi Dlhá Pančucha vyšla, sa väčšina švédskych detských literárnych hrdinov zlievala do uniformnej masy poslušných, vždy upravených a zdvorilých detí.

Ak sa aj znížili k nejakému poklesku, ktoré boli často vyhradené vedľajším postavám, do konca knihy došlo k ich náprave," vysvetľuje Alexandra Debnárová, ktorá sa švédskej literatúre pre deti a mládež a jej prijatiu na Slovensku venovala v doktorskej práci v Ústave svetovej literatúry SAV.

"V knihách pre deti dovtedy chýbal humor a obmedzovali sa na opis bežných každodenných udalostí," dodáva.

Feministická ikona

V roku 1945, keď Pippine príbehy prvýkrát vyšli, sa vo Švédsku intenzívne diskutovalo o prístupoch k výchove detí a tiež bola v spoločnosti po vojne túžba po optimizme. Tento trend zrkadlila aj slobodomyseľná detská hrdinka.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Igor Matovič sa stal v roku 2020 premiérom.

Pražskú kaviareň Pavel sklamal populistickou výzvou, aby si politici zmrazili platy.


28. mar
Na snímke vpravo tréner Michaloviec Peter Kúdelka.

Hokejovo vyrastal v Slovane.


Nikola Baďová 6 h
Fedor Blaščák.

Pražskú jar odštartovala investigatívna žurnalistika a ukončila bitka po hokeji.


6 h
Bývalý minister vnútra Robert Kaliňák a šéf Smeru Robert Fico.

Šéf Smeru nemôže vymývať európske mozgy.


7 h
SkryťZatvoriť reklamu