SME
Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

EÚ v stredoveku? Juraj Poděbradský chcel bojovať mierom

Zánik Byzantskej ríše vyvolal v Európe obavy pred ďalšou osmanskou expanziou.

Obraz Alfonsa Muchu Jiří z Poděbrad, král obojího lidu. (Zdroj: Alfons Mucha)

Text: Wojciech Iwańczak / Historická Revue

Z poľštiny preložil Jaroslav Valent.

Je známe, že Juraj Poděbradský nepochádzal zo starej panovníckej dynastie a na dôvažok sa aj oficiálne hlásil k husitskému vierovyznaniu. Aby si tak mohol získať uznanie nielen doma, ale aj v Európe, musel po celý čas svojho panovania prekonávať najrozličnejšie prekážky.

Dejiny jeho vlády nám preto ukazujú, že s cieľom obhájiť svoje postavenie využíval aj netradičné metódy tak vo vnútornej, ako aj v zahraničnej politike.

Spomedzi všetkých jeho aktivít k tým najoriginálnejším patrí projekt zavedenia všeobecného mieru v Európe, čo bolo na podmienky stredovekej Európy mimoriadnym zjavom.

Dnes sa nám heslo všeobecného mieru garantovaného prostredníctvom medzinárodnej organizácie štátov spája so Spoločnosťou národov v medzivojnovom období, Organizáciou spojených národov po 2. svetovej vojne či dokonca so súčasnou Európskou úniou.

Aby sme porozumeli koncepcii zväzku štátov, vytvoreného za účelom zabezpečiť bezpečnosť v Európe, ktorá sa vzťahuje k Jurajovi Poděbradskému, musíme sa odvolať na dobovú politickú situáciu, ale taktiež na osobitnú atmosféru, ktorá v tom čase prevládala.

Križiacky pápež a spurný monarcha

Roky panovania husitského kráľa spadajú do obdobia narastajúcej osmanskej hrozby v Európe. Udalosťou, ktorá vyvolala najväčšiu pozornosť, bol definitívny zánik Byzantskej ríše v roku 1453 po viac než jej tisícročnej existencii.

Šok medzi európskymi krajinami bol ohromný a posilňoval obavy pred ďalšou osmanskou expanziou, ktorá trvala už od konca 14. storočia. Európske mocnosti začali čoraz naliehavejšie volať po zorganizovaní protitureckej križiackej výpravy.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

V charkovskom kryte žijú stovky ľudí. Mnohí sa nemajú kam vrátiť.

Reportáž z ukrajinského Charkova.


1. júl
Do gulagov odvliekli vyše 7-tisíc obyvateľov Slovenska.

Išlo o tisíce nevinných ľudí, ktorým na príkaz z Moskvy prišili vymyslené obvinenia.


1. júl
Onkologička Zuzana Pribulová.

Problémové sú aj u žien populárne slimky.


29. jún
Zničený dom v Lysyčansku.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 4 h
SkryťZatvoriť reklamu