SME
Streda, 25. máj, 2022 | Meniny má Urban

Dvadsať rokov šikany. Prečo Dubček podpísal obuškový zákon?

Prvé výročie spustilo legislatívny proces.

Alexander Dubček a Leonid Brežnev. (Zdroj: archív TASR)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Text: Jan Rychlík / Historická Revue

Tzv. pendrekový zákon (známy tiež ako obuškový zákon) je ukážkou zlyhania zvyšku reformných komunistických elít a menovite Alexandra Dubčeka.

Po vecnej stránke išlo o právnu normu vydanú v súvislosti s nepokojmi pri príležitosti prvého výročia sovietskej okupácie Československa.

V skutočnosti to však bola súčasť premysleného a dlhodobejšieho úsilia Husákovho straníckeho vedenia o pacifikáciu spoločnosti a konečnú likvidáciu reformných síl.

Príležitosť zosilniť postup proti zvyšku reformistom a zastrašiť celú spoločnosť sa naskytla práve pri príležitosti prvého výročia sovietskej okupácie. Husák správne predpokladal, že pri tejto príležitosti dôjde k masovým demonštráciám a práve toto hodlal využiť.

Bezpečnostný aparát, predovšetkým Štátna bezpečnosť a takisto armáda, boli v tej dobe už dostatočne „konsolidované“, aby ich bolo možné nasadiť proti demonštráciám.

Plánovaný zásah mal nepochybne aj podporu Moskvy, ktorá – ako vyplýva z odtajnených ruských diplomatických dokumentov – vyvíjala na Husáka neustály nátlak a žiadala urýchlené skoncovanie so zvyškami reformného hnutia.

Preto keď 18. augusta 1969 v Prahe a potom aj v mnohých ďalších mestách vypukli masové demonštrácie, polícia nemilosrdne zasiahla. Brutalita polície proti pôvodne pokojným demonštráciám samozrejme viedla aj k zvýšenej agresivite demonštrantov.

Pokojné manifestácie tak v dňoch 19. – 22. augusta prerástli do zrážky s políciou, Ľudovými milíciami a nakoniec aj s povolanými asistenčnými vojenskými jednotkami. V Prahe, Brne a Liberci vypukli pouličné boje, pri ktorých boli aj straty na životoch.

Mimoriadny návrh za mimoriadne krátky čas

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu