SME
Pondelok, 6. február, 2023 | Meniny má Dorota

Dvadsať rokov šikany. Prečo Dubček podpísal obuškový zákon?

Prvé výročie spustilo legislatívny proces.

Alexander Dubček a Leonid Brežnev. (Zdroj: archív TASR)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Text: Jan Rychlík / Historická Revue

Tzv. pendrekový zákon (známy tiež ako obuškový zákon) je ukážkou zlyhania zvyšku reformných komunistických elít a menovite Alexandra Dubčeka.

Po vecnej stránke išlo o právnu normu vydanú v súvislosti s nepokojmi pri príležitosti prvého výročia sovietskej okupácie Československa.

V skutočnosti to však bola súčasť premysleného a dlhodobejšieho úsilia Husákovho straníckeho vedenia o pacifikáciu spoločnosti a konečnú likvidáciu reformných síl.

Príležitosť zosilniť postup proti zvyšku reformistom a zastrašiť celú spoločnosť sa naskytla práve pri príležitosti prvého výročia sovietskej okupácie. Husák správne predpokladal, že pri tejto príležitosti dôjde k masovým demonštráciám a práve toto hodlal využiť.

Bezpečnostný aparát, predovšetkým Štátna bezpečnosť a takisto armáda, boli v tej dobe už dostatočne „konsolidované“, aby ich bolo možné nasadiť proti demonštráciám.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Plánovaný zásah mal nepochybne aj podporu Moskvy, ktorá – ako vyplýva z odtajnených ruských diplomatických dokumentov – vyvíjala na Husáka neustály nátlak a žiadala urýchlené skoncovanie so zvyškami reformného hnutia.

Preto keď 18. augusta 1969 v Prahe a potom aj v mnohých ďalších mestách vypukli masové demonštrácie, polícia nemilosrdne zasiahla. Brutalita polície proti pôvodne pokojným demonštráciám samozrejme viedla aj k zvýšenej agresivite demonštrantov.

Pokojné manifestácie tak v dňoch 19. – 22. augusta prerástli do zrážky s políciou, Ľudovými milíciami a nakoniec aj s povolanými asistenčnými vojenskými jednotkami. V Prahe, Brne a Liberci vypukli pouličné boje, pri ktorých boli aj straty na životoch.

Mimoriadny návrh za mimoriadne krátky čas

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Robert Fico.

Budú lietať triesky, ale tak to pri robení poriadku chodí.


5. feb
Mikaela Shiffrinová vypadla v alpskej kombinácii.

Talianka je vo veku 32 rokov najstaršia víťazka alpskej kombinácie.


Nikola Baďová 2 h
Ukrajinské ministerstvo obrany dostane nové vedenie.

Reznikov by mal skončiť vo funkcii.


5 h
ZUZANA KEPPLOVÁ.

Šikanovanie SaS nemá konca-kraja.


3 h
SkryťZatvoriť reklamu