SME
Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

Robíme deň aj noc. Takú skúšku ešte Európska únia nezažila

Jediný Slovák v krízovom centre v Bruseli opisuje zmeny v ich práci.

EÚ dnes už pomáha s ochranným zdravotníckym materiálom pre pandémiu nielen členským štátom Únie, ale aj krajinám mimo Európy. (Zdroj: Európska komisia / Olivier Chassignole )

Takú skúšku, akou je pandémia nového koronavírusu, Európska únia ešte nezažila. Jediný Slovák v Koordinačnom centre pre reakcie na núdzové situácie v Bruseli Michal Miadok hovorí, že je to jednoznačne najnáročnejšia situácia, akú museli riešiť.

„Tie krásne časy, keď sme mali raz za čas aj trochu pokojnejšie obdobie mimo sezóny hurikánov a lesných požiarov, sú dávno preč. Pracujeme na plné obrátky nonstop deň a noc,“ hovorí Miadok, ktorý má skúsenosti aj s humanitárnou prácou v Keni, na Haiti a v Burundi.

Každá krajina na svete môže aktivovať mechanizmus civilnej ochrany EÚ počas kríz, ako sú lesné požiare, zemetrasenia alebo cunami, ale aj migračná kríza či epidémie, ak štát nedokáže situáciu riešiť sám.

Členské krajiny tohto mechanizmu ponúkajú postihnutým štátom materiálne vybavenie alebo odborné znalosti. Za takmer dvadsať rokov fungovania bol aktivovaný viac ako tristotridsaťkrát. Slovensko požiadalo o pomoc raz, v roku 2012 pri extrémnych mrazoch.

V centre prijali prvé volanie o pomoc v súvislosti so súčasnou pandémiou na konci januára tohto roka z Číny.

„Materiálnu pomoc Číne poskytlo deväť európskych krajín. Bolo to 65 ton vybavenia. Pomoc im začiatkom februára posielali dokonca Taliani či Česi,“ hovorí Miadok.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

„Odvtedy dostávame denne žiadosti o aktiváciu. O materiálne vybavenie požiadalo 38 krajín, európskych aj mimoeurópskych. Zatiaľ sme dokázali odpovedať na dvanásť požiadaviek. Keďže Európa je ešte stále epicentrom pandémie, snažíme sa sústrediť najmä na odozvu v Európe. Čo sa dá, posiela sa aj mimo Európy,“ dodáva.

Slovensko o materiálnu pomoc od EÚ nepožiadalo, zato ju samo poskytlo – Taliansku, jednej z najhoršie zasiahnutých krajín, a Chorvátsku.

Nikto nevedel pomôcť

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

V charkovskom kryte žijú stovky ľudí. Mnohí sa nemajú kam vrátiť.

Reportáž z ukrajinského Charkova.


1. júl
Do gulagov odvliekli vyše 7-tisíc obyvateľov Slovenska.

Išlo o tisíce nevinných ľudí, ktorým na príkaz z Moskvy prišili vymyslené obvinenia.


1. júl
Onkologička Zuzana Pribulová.

Problémové sú aj u žien populárne slimky.


29. jún
Zničený dom v Lysyčansku.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 5 h
SkryťZatvoriť reklamu