SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Zdvorilosť v čase korony. Nie strapatí a v teplákoch

Ako počas pandémie zostať slušným.

Podávanie rúk sa pre pandémiu dostalo do nemilosti. Niektorí odborníci na etiketu však nahrádzanie ťuknutím lakťov považujú za neprofesionálne. (Zdroj: TASR/AP)

Ako pozdraviť neznámeho okoloidúceho? Zdvihnutím rúška naspäť na tvár. Podobne ako kedysi páni na ulici nadvihovali klobúky. Pozdravy sa v čase korony zmenili a pravidlá zdvorilosti a taktu sa upravili tiež.

Aj po uvoľnení opatrení zostávajú rúška a povinné rozostupy medzi nami a nielen pozdravy bývajú zdrojom trápnych momentov.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa v marci neurazila, keď jej natiahnutú ruku minister vnútra odmietol, dokonca ho pochválila. Britský premiér Boris Johnson sa hrdil tým, že si podával ruku s chorými na koronavírus, no čoskoro sám skončil ako nakazený.

Súčasnej pandémii sa podarilo zmeniť zaužívané zvyky podávania rúk pre riziko šírenia infekcie, no jednotný náhradník za tento formálny pozdrav v pracovnom či športovom prostredí dosiaľ nie je.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Ruky za chrbtom

V Spojených štátoch odborníci na etiketu vzdychajú nad náhradným ťuknutím lakťov alebo pästí ako neprofesionálnym. Úklony sú mimo Ázie ako pozdravy nezvyčajné, dotyky nôh ešte zvláštnejšie a mávanie je skôr neformálne.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu