SME
Pondelok, 18. október, 2021 | Meniny má LukášKrížovkyKrížovky

Vydržať ako partizáni! Naši predkovia to zvládli so cťou

Pred 75 rokmi na jar 1945 napokon zišli z hôr.

Partizáni A. Rys a J. Richter po 15 rokoch pri bunkri na Starých Horách, v ktorom bola partizánska tlačiareň. (Zdroj: TASR)

Dejiny Povstania sa v jeseni 1944 zväčša končia. Od jeho potlačenia nacistickým vojskom 27. októbra 1944 až do oslobodenia v máji 1945 však museli mnohí prežiť najťažšie obdobie svojho života.

Neboli to len velitelia známi z učebníc a profesionálni vojaci. Okrem nich museli ujsť do lesov tisíce obyčajných ľudí, chlapci, robotníci, učitelia a umelci, ženy, deti, starci, prenasledovaní či zranení, Slováci aj mnohé iné etniká. Tí všetci sa museli zaťať a „vydržať ako partizáni“.

Toto obdobie kládlo pred ľudí mnohé ťažkosti a v lesoch museli prežiť dlhé týždne. Často bez jedla a základných životných potrieb, v surovej zime, skrytí v tmavých úkrytoch či zakopaní v zemi, navyše prenasledovaní esesákmi a udavačmi.

Bol to vzdor tisícov rozmanitých ľudí, ktorí museli vytrvať, pretože sa nechceli viac zapliesť so skompromitovaným režimom alebo boli priamo ohrození.

Spoločenstvo to však prežilo a na jar zišli z hôr.

Ľadová doba

„Vlastne sa neveľa zmenilo a doba je opäť skur***ne ľadová a čo nevidieť zľadovatie ešte aj slnko, ktoré sa do teba zahryzne ako ľudožrút. Dych zamŕzal hneď v ústach, nestihol ani dôjsť k perám, slzy boleli medzi viečkami, ako prechádzali do tuhého stavu a omínali ako cudzí predmet v očiach.“

Sugestívny opis pochádza z poviedky Leopolda Laholu, jedného z našich najoriginálnejších autorov opisujúcich Povstanie. Sám sa v ňom zúčastnil a na vlastnej koži prežil aj ústup do hôr.

V mnohých spomienkach tých, čo museli stráviť v horách poslednú vojnovú zimu, sa opakuje jeden spoločný motív. Strašná zima.

To, že klimatické podmienky boli počas zimy 1944-45 náročné, nám potvrdzuje aj klimatológ.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Zatvoriť reklamu