SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

V zákopoch, koncentračných táboroch i v čase veľkých kríz – vtipkovalo sa vždy

Keď bolo najhoršie, ľudí chránil humor

Posádka amerického bombardéra „Waddy’s Wagon“ pred prvou japonskou misiou na Saipane v novembri 1944 napodňuje vlastné karikatúry na nose lietadla. (Zdroj: U.S. National Archives and Records Administration)

Na 20. storočie sa dá pozerať rôznou optikou, určite to bola éra dovtedy nevídaných krívd, bolesti, trápenia, no aj veľkých činov. A tiež žartovania, hoci často išlo o humor čierny a smiech cez slzy.

Skutočne nová éra, za ktorú môžeme 20. storočie považovať, sa začala až v roku 1914. Prvými výstrelmi tzv. veľkej vojny, konfliktu, ktorý pochoval stáročné monarchie, kreoval modernú spoločnosť a priniesol utrpenie miliónom vojakov a civilistov.

Všetky bojujúce štáty zapájali do vojnového kolotoča aj svoje kancelárie propagandy, noviny napr. uverejňovali karikatúry zosmiešňujúce tú druhú stranu. Tieto kresby však často vyjadrovali skôr primitívne vášne a nenávisť.

No obyčajní vojaci z bahna a špiny bojísk poznali realitu každodenného strachu o život a humor bol neraz ich jediným prostriedkom, ako sa nezblázniť.

Futbalové útoky na západnom fronte

Vojnový veterán a autor medzi historikmi cenenej knihy Veľká vojna a moderná pamäť Paul Fussell považoval prvú svetovú vojnu za čas irónie a čierneho humoru. I preto, že vojaci zjednodušene, no citlivo vnímali, že masy hynú pre smrť dvoch ľudí – arcivojvodu Františka Ferdinanda a jeho manželky, pre väčšinu z nich postavy úplne bezvýznamné.

Humor bol spôsobom, ako si zachovať aspoň trocha normálnosti v tom nekončiacom odlúčení a striedaní extrémneho nebezpečenstva a extrémnej nudy. Napríklad všade vybuchujúce granáty dostávali rôzne prezývky, Francúzi ich volali hrnce na varenie a Angličania podľa slávneho boxera ťažkej váhy Jacka Johnsona.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ľudia sa opaľujú na pláži na španielskom ostrove Malorka.

Počet nakazených rastie, niektoré štáty chcú návrat covid pasov.


5 h
Peter Tkačenko

Štát má možnosť vybrať si, komu pomôže.


3 h
Mesto Rab z vrchu Kamenjak.

Ostrov si obľúbili nudisti.


27. jún
Hadí ostrov po útoku ukrajinským dronom.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 6 ďalší 18 h
SkryťZatvoriť reklamu