SME
Pondelok, 4. júl, 2022 | Meniny má Prokop

Majiteľ povestného väzenia pre otrokov ju najprv znásilnil. Neskôr väzenie zdedila

Príbeh, ktorý nikto poriadne nezaznamenal.

Väznica pre otrokom bola pekelné miesto. (Zdroj: Zdroj: Adobe Stock)

Robert Lumpkin bol jedným z najbrutálnejších a najproduktívnejších južanských obchodníkov s otrokmi. Patrila mu väznica pre otrokov v Richmonde vo Virgínii, ktorá mala takú zlú povesť, že ju volali „Devil’s Half Acre“ (archaický výraz pre divoké a nebezpečné územie, pozn. red.).

Mary Lumpkinová s ním žila a s hrôzou musela sledovať, ako surovo trestá ľudí, ktorí boli otrokmi rovnako ako ona.

Vo väzení, ktoré vlastnil Robert Lumpkin od roku 1844 do konca občianskej vojny, väznili tisíce zotročených mužov a žien v tmavých, stiesnených a ľudskými výkalmi zapáchajúcich celách.

Mnohí boli určení na dražbu; iní boli zajatí utečenci. Niektorých tam doviedli majitelia, aby boli exemplárnejšie potrestaní. Mená mŕtvych väzňov sa objavili v poistných nárokoch Roberta Lumpkina, ich telá pochovali v neoznačených hroboch roztrúsených po pozemku.

Mary, ktorú abolicionistický kňaz opísal ako „veľkú, poctivú ... takmer bielu“, bola tiež Robertovou otrokyňou. Bola ešte dieťa, keď ju znásilnil a priviedol do druhého stavu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Nakoniec mu vynosila sedem detí, päť z nich prežilo. Starala sa o dom a vychovávala spoločné potomstvo v oplotenom tehlovom areáli, kde sa nachádzalo aj väzenie.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu