SME

Štvrtok, 28. január, 2021 | Meniny má AlfonzKrížovkyKrížovky

Zničené Slovensko. Poznáte miesta na fotografiách?

Výzva pre pamätníkov. Pomôžte identifikovať, čo je na fotografiách.

(Zdroj: Archív ŽSR - Železničné múzeum SR)

BRATISLAVA. Mestá a dediny v ruinách, zničené mosty, poškodené cesty a železničné trate či opustené vyhorené tanky.

Na unikátnych záberoch ožíva vojnou zdevastovaná krajina. Ktovie, aký by bol ich osud, keby Petra Kalla jedného dňa nezaujala škatuľa so starými železničnými spismi pripravenými na vyhodenie.

Súvisiaci článok Ruiny, bieda a hlad. Vojna zmenila Slovensko na nepoznanie Čítajte 

„V bývalých železničných budovách sme zháňali nejaké železničné artefakty,“ vysvetľuje nadšenec histórie zo Železničného múzea SR na Rendezi.

„V tej škatuli som si všimol veľký papierový album s negatívmi. Keď som si ich prezrel proti svetlu, začal som tušiť, že držím v rukách poklad,“ vraví Kallo.

Trvalo niekoľko rokov, kým s kolegom Michalom Tunegom fotografie naskenovali, zdigitalizovali a aspoň čiastočne roztriedili. Až vtedy naozaj zistili, čo sa im podarilo zachrániť.

Skryť Vypnúť reklamu

„Tých fotiek je okolo päťtisíc. Netušíme, kto je ich autorom. Zrejme išlo o zamestnanca Poverenníctva dopravy. Brázdil Slovensko s komisiou, ktorá dokumentovala škody spôsobené vojnou predovšetkým na železnici a dopravnej infraštruktúre,“ dodáva Tunega.

Keďže k fotografiám na negatívoch chýbal podrobný popisný text, pri viacerých z nich sa dá len odhadnúť, čo zachytávajú. A v mnohých prípadoch ani to nie.

Ak ste spoznali lokalitu na fotografiách v galérii, píšte prosím na priloha@sme.sk alebo na adresu Denník SME, Lazaretská 12, 811 08 Bratislava - heslo Zničené Slovensko. Ďakujeme!

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Už ste čítali?