SME
Streda, 25. máj, 2022 | Meniny má Urban

Expert na dezinformácie: Pod pláštikom zakázanej pravdy ponúkajú klamstvá

Čelíme dezinformáciám od jednotlivcov aj štátov.

Daniel Milo. (Zdroj: SME)

Daniel Milo (44) pôsobí ako analytik v Globsec policy institute. Zameriava sa predovšetkým na hybridné hrozby, extrémizmus, polovojenské skupiny a využívanie dezinformácií zahraničnými aktérmi. Je autorom viacerých publikácií o týchto otázkach vrátane štúdie zraniteľnosti krajín strednej a východnej Európy voči podvratným vplyvom a analytických správ mapujúcich súvislosti medzi Kremľom a krajne pravicovými politickými aktérmi.

Vykazuje fejk z čias holokaustu nejaké podobnosti s dnešnými falošnými správami?

Text z dobovej tlače je klasickým príkladom štátnej propagandy - zámerného, vedomého a cieľavedomého šírenia nepravdivých informácií s cieľom vyvolania želaného efektu v radoch obyvateľstva. Štátna propaganda bola jedným z hlavných pilierov totalitných režimov - nacistického aj komunistického. Aj dnes existujú snahy niektorých štátov manipulovať svoje alebo cudzie obyvateľstvo pomocou rôznych foriem informačných operácií.

Aký veľký je zásah dnešných dezinformačných kampaní? Napríklad v súvislosti s brexitom či americkými voľbami sa uvádza, že ich ovplyvnili dezinformácie.

O tom, že do amerických volieb sa snažili zasahovať vonkajší aktéri, teda Rusko, pomocou šírenia dezinformácií a hackerských útokov, niet po zverejnení záverečnej správy o vyšetrovaní vedenom špeciálnym vyšetrovateľom Robertom Mullerom žiadnych pochýb.

Súvisiaci článok Poďte k nám, volali šťastní Židia vo falošnej reportáž počas holokaustu Čítajte 

Vďaka tomuto rozsiahlemu vyšetrovaniu poznáme presné sumy, ktoré Rusi vynaložili na dezinformačné kampane aj mená spravodajských dôstojníkov ruskej vojenskej rozviedky GRU, ktorá sa nabúrala do emailov Demokratickej strany. V prípade brexitu nie sú dôkazy také jednoznačné, ale viaceré informácie existujú o kontaktoch Cambride Analytica, ktorá realizovala kampaň za brexit, s predstaviteľmi Ruskej federácie.

Takže je faktom, že dezinformácie tvoria svetovú politiku?

Treba povedať, že v oboch prípadoch bol vonkajší vplyv len posilnením a zdôraznením existujúcich nálad, rozporov a konfliktov v oboch spoločnostiach. Pripisovať teda akési zásluhy za výsledok amerických prezidentských volieb a referenda o brexite len dezinformačným kampaniam by bolo chybou. Mohli však byť tým závažím na váhach, ktoré vychýli rovnováhu želaným spôsobom.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu