SME
Nedeľa, 29. máj, 2022 | Meniny má Vilma

Radil americkej vláde, školám aj armáde, ako proti obezite. No falšoval výsledky

Radil americkej vláde, školám aj armáde.

Brian Wansink bol autorom myšlienky predávania menších balení potravinových výrobkov s obsahom sto kalórií. Mali prispieť k prevencii obezity. (Zdroj: archív SITA/AP)

Veríte tomu, že do obchodu nesmiete ísť hladní, lebo budete nakupovať kalorickejšie jedlo, a že si máte radšej vziať menší tanier, aby ste jedli menej? Nemusí to platiť.

Tieto tvrdenia do veľkej miery spopularizoval zdiskreditovaný americký výskumník a profesor Brian Wansink, ktorému po takmer 30-ročnej kariére stiahli sedemnásť štúdií vrátane tých, v ktorých priniesol spomínané výsledky.

Ukázalo sa, že neeticky manipuloval s dátami, robil závery, ktoré z nich nevyplývali, a vykrádal vlastné články.

Wansink radil americkej vláde, školám aj armáde, ako bojovať proti obezite.

Súvisiaci článok Čo sa v názore na zdravú výživu nezmení ani za ďalších tridsať rokov Čítajte 

Donedávna viedol prestížne laboratórium psychológie stravovania a spotrebiteľského správania na americkej Cornellovej univerzite.

Vlani v júni ho pre početné odhalenia chýb a nedostatkov v jeho štúdiách poslali do predčasného dôchodku.

Wansinka pritom počúvala americká vláda pri zostavovaní odporúčaní v stravovaní, získaval významné granty a o jeho výsledkoch s chytľavým posolstvom často informovali renomované médiá.

Ako to podal portál Undark, z "mediálneho miláčika sa stal mediálny darebák".

Bez prísnych diét

Wansink sa narodil pred takmer šesťdesiatimi rokmi, v júni 1960 v americkom štáte Iowa do robotníckej rodiny. Vyštudoval obchodnú správu a žurnalistiku a doktorát si spravil z marketingovej komunikácie.

Učil na rôznych univerzitách najprv v oblasti marketingu, neskôr sa k tomu pridružilo stravovanie a spotrebiteľské správanie, až sa nakoniec dostal na prestížnu Cornellovu univerzitu v New Yorku. Venoval sa najmä výskumu toho, prečo a ako jeme.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu