SME
Pondelok, 18. október, 2021 | Meniny má LukášKrížovkyKrížovky
ČERVENÍ DIKTÁTORI

Albánsky vodca Enver Hodža sa bál všetkého a každého

Vyhlásil Albánsko za prvý ateistický štát na svete.

Albánsky diktátor Enver Hodža. Jeho manželka o ňom tvrdí, že bol citlivá duša a popravy nariaďoval zo štátnickej povinnosti. (Zdroj: Profimedia)

Keď turisti pricestujú do Albánska, isto neprehliadnu nevkusné betónové bunkre, ktoré vyliezajú zo zeme na rôznych možných aj nemožných miestach. Ide o pamiatku na paranoidný režim Envera Hodžu, ktorý ich dal vybudovať približne trištvrte milióna. Na každú albánsku rodinu tak vychádzal aspoň jeden bunker.

Albánska forma komunizmu sa vymykala zo šablóny ostatných východoeurópskych režimov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Podobne bol na tom aj jej hlavný predstaviteľ. Ani Enver Hodža (po albánsky Hoxha) svojím profilom nezapadal medzi ostatných komunistických diktátorov.

Intelektuál a odbojár

Hodža nebol žiadny sotva gramotný muž z chudobných pomerov. „Pochádzal z rodiny pomerne zámožného moslimského obchodníka. Aj to, že bol z moslimského prostredia, je špecifikom. Bol to vzdelaný človek, ktorý študoval v Montpellieri, v Paríži sa stýkal s ľavicovými intelektuálmi, dokonca pracoval v Bruseli na albánskom konzuláte. Mal teda prepojenie so západnou vzdelanosťou,“ opisuje pôvod albánskeho diktátora historik Juraj Červenka.

Britský historik Richard Crampton ho označil za jediného intelektuála spomedzi východoeurópskych komunistických vodcov.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Zatvoriť reklamu