SME

Kedysi ich u nás žilo pol druha milióna. Ovečka je na Slovensku fenoménom

Nie sú len potravou, ale aj inšpiráciou.

Ovečky a pastieri u Martina Benku nemôžu chýbať. (Zdroj: SNG)

„Prosím... nakresli mi ovečku!“ Tieto slová začuje pilot ako prvé, keď havaruje na púšti a prihovorí sa mu malý rozprávkový chlapček. Povie práve túto zvláštnu prosbu.

Je to Malý princ zo svetoznámej knižky Antoina de Saint-Exupéryho. Pilot jeho prosbu vypočuje a nakreslí mu ovečku. Potom aj druhú a tretiu. Keďže žiadna nespĺňa predstavu Malého princa, nakreslí napokon ovečku v škatuľke – tam je ovečka, akú chce.

Exupéry nebol zďaleka jediný. Motív tohto zvieraťa sa často zjavuje v kultúre vrátane tej slovenskej, od ľudového umenia a betlehemov po Benkove olejomaľby.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zviera, ktoré symbolicky figuruje aj v Biblii a prísloviach, silno ovplyvnilo život v oblúku Karpát.

Salaš s ovečkami v Palestíne

„Pásli ovce Valaši – pri betlemskom salaši... Hajdom, hajdom, tydlidom.“

Už text jednej z najznámejších vianočných kolied ukazuje, že slovenské Vianoce sa nezaobídu nielen bez betlehema s novorodencom v jasliach a troma kráľmi, ale ani bez pastierov a ovečiek. A bárs sa biblický príbeh odohráva v dávnej Palestíne, v našich betlehemoch bežne vidno aj typické slovenské horské salaše.

„Ide o spoetizovanie vianočného výjavu, takže v betlehemoch bolo bežne veľa ľudí v krojoch, pastierov a ovečiek,“ vysvetľuje Martina Mäsiarová, vedúca Národopisného múzea v Liptovskom Hrádku.

Ľudové spodobenie príbehu o Kristovom narodení dokonca podľa etnológov už v pôvodných verziách obsahovalo nielen dieťa medzi dvoma zvieratami a trojicu kráľov, ale aj pastierov. Panna Mária a Jozef prišli do betlehemov až neskôr. A k pastierom pribudli neodmysliteľné ovečky.

„Takzvané pastierske betlehemy boli na rozdiel od cirkevných rozšírené v ľudovom prostredí a odlišovali sa skladbou betlehemských postáv, ale aj stvárnením maštaľky a celého prostredia,“ vysvetľuje Martina Mäsiarová. „Motívy a inšpiráciu hľadali vo svojom bežnom každodennom živote, takže narodenie Ježiška zobrazovali v pastierskej kolibke na salaši a zvyšné postavy mali charakteristický pastiersky odev, aj dary pre novorodeniatko pochádzali zo salašného prostredia.“

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C6CJQ na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu