SME
Nedeľa, 26. marec, 2023 | Meniny má Emanuel

Kostol, pod ktorého strechou nájdete Lenina aj praveké jaštery

Nekonvenčné maľby nájdete v kostole na Záhorí.

Maľba v kostole v obci Šaštín-Stráže. Piráti s Leninom a strieľajúcou mauzerovkou. (Zdroj: SME/Marko Erd)

Na kostolných stenách môžete očakávať čokoľvek od kvalitnej gotiky po štandardné náboženské motívy. No toto sa zo štandardu rozhodne vymyká.

Piráti na lodi, morské príšery s okatou sépiou aj prehistorické pterosaury. K tomu Ježiš medzi skúmavkami, modernými prúdovými lietadlami a vesmírnymi raketami.

Kostol v Šaštíne-Strážach ponúka skutočnú kuriozitu, akú v bežnom kostole len tak ľahko nenájdete.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Lenin na smetisku dejín

"Chcete sa ísť pozrieť na Lenina, však?" víta nás ironicky rehoľník v bielom habite. Je to pavlín, teda člen rádu svätého Pavla prvého pustovníka, páter Martin Lehončák.

Sme na dohľad od známej šaštínskej baziliky, kam sa konajú každoročné púte. Rád sa dnes stará nielen o ňu, ale aj o ďalší kostol na návrší obce.

Zvonka nenápadný svätostánok v skutočnosti skrýva netušené vrstvy. Vnútri hľadíme na maľby, ktoré uchvacujú svojou modernosťou. Na ľavej strane víťazného oblúka, ktorý oddeľuje loď od svätyne, sa pod pirátskou vlajkou plaví na lodi skupina banditov, na pravej strane proti nim víťazne mieri loď zosobňujúca cirkev, pirátska loď sa potápa.

Lenin je medzi zloduchmi. v boji dobra so zlom končí na smetisku dejín. Takisto sa tu plaví loď, ktorá symbolizuje rodinu, teda stabilitu, prístav, bezpečie

páter Martin Lehončák

"Lenin je medzi zloduchmi," ukazuje nám páter Martin Lehončák na postavu muža, ktorý velí pirátom. "Ale v boji dobra so zlom končí na smetisku dejín. Takisto sa tu plaví loď, ktorá symbolizuje rodinu, teda stabilitu, prístav, bezpečie."

Postava má nielen typickú lysinu niekdajšieho komunistického šéfa, ale v ruke drží obľúbenú zbraň boľševikov, mauzerovku model c96, ktorou povraždili množstvo svojich oponentov.

Nie je to zďaleka jediný detail, ktorý na maľbách v strážovskom kostole udrú do očí.

Jaštery aj skúmavky

Preč sú časy, keď cirkev popierala evolučnú teóriu. Výjav boja dobra so zlom sa odohráva za dohľadu príšer z druhohôr, spred miliónov rokov. Pterosaury tu pomáhajú pirátom, ale jeden jašter sa zatúlal dokonca aj k biblickému nápisu, ktorý rámcuje výjav.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu