SME
Štvrtok, 18. august, 2022 | Meniny má Elena, Helena

Dni, kedy mladým dievčatám hrozilo, že im vytrhnú žily

Katarína, či Barbora neboli len mená.

Takto predstavili Lucie v roku 2015 členky folklórneho súboru Račan Oščadnica v Skanzene Vychylovka. (Zdroj: Janka Berešová, Kysucké Múzeum Čadca)

Katarína, Barbora, Lucia. Dnes sú to len mená v kalendári, no kedysi tvorili súčasť dní, ktoré sa nazývali stridžie. Krátke decembrové dni s dlhými temnými nocami boli obdobím, keď sa to čarami doslova hemžilo.

V tieto noci prichádzali strigy, aby na popľutej lopate piekli v peci stridží koláč, mladým dievčatám hrozilo, že im vytrhnú žily a spradú ich na kolovrátku a cez komíny skákali čarodejné čierne mačky, ktorým bolo treba odtínať hlavy.

Zlé sily bolo treba odháňať mocnými čarami, cesnakom do kľúčových dierok, práskaním biča na krížnych cestách.

Po dedine chodili počas stridžích dní tajomné mĺkve postavy zahalené v bielych plachtách, s tvárami zamúčenými do biela a husími krídlami v rukách.

Šedo, čierno, víťazstvo tmy

„Tieto dni sa na severnej pologuli blížia k zimnému slnovratu a skracujú sa. To je úkaz vyplývajúci zo vzájomnej polohy Slnka a Zeme. Tma nastáva už popoludní a ráno sa rozvidnieva až okolo ôsmej, okrem toho je Slnko zväčša zastreté mrakmi, hmlou. Je sivo alebo čierno.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

To nikomu neprospieva k duševnej pohode. Človek sa potrebuje zohriať, potrebuje si svetlo dodať svitom sviečok či svetlom petrolejky. Bolo samozrejmé, že kedysi nepríjemné pocity sprevádzal aj strach. Stačí si to vyskúšať, keď je dnes výpadok elektrickej siete a nesvieti vám ani počítač, ani televízor, ani chladnička, ani svetlo v kuchyni.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Pocity, aké mohli kedysi zažívať naši predkovia, opisuje etnologička, profesorka Marta Botiková z Katedry etnológie a muzeológie na Univerzite Komenského v Bratislave.

Nečudo, že v minulosti tieto najtemnejšie dni v roku volali stridžie. V ľudových poverách sa začínali už na Katarínu a pokračovali v decembri, cez Barboru a Luciu, až po Tomáša 21. decembra. Víťazstvo tmy bolo vtedy najväčšie.

Počas zimného slnovratu, v najkratší deň roka, vyjde slnko o pol ôsmej a zapadá desať minúť pred štvrtou. Sotva pár hodín svetla. Zvyšok dňa je utopený v tme, ktorá sa spája s mocnými čarami a rozmanitými zlými bytosťami.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Predseda Súdnej rady Ján Mazák.

Občan, ktorého sa rozhodnutie týkalo, vraj textu miestami ani nerozumel.


21 h
Peter Tkačenko

Republika je dnes politickou avantgardou s utešeným rastovým potenciálom.


12m
D'Arcy Carden ako Greta vo seriáli Veľké víťazstvo

Ženská bejzbalová liga bol fenomén.


17. aug

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 5 ďalší 16 h
SkryťZatvoriť reklamu