SME
Pondelok, 18. október, 2021 | Meniny má LukášKrížovkyKrížovky

Vidíte týchto ľudí, pýta sa nová generácia portrétistov?

Zobrazovanie zraniteľných ľudí ako hodných pozornosti.

Záznam z diela "A Portrait of Berenice Sarmiento Chávez" (2018) od Huga Crosthwaitea. Animácia čiernobielych kresieb vyhrala súťaž Outwin Boochever Portrait. (Zdroj: Hugo Crosthwaite/Courtesy of Luis De Jesus Los Angeles)

Medzi takmer 50 portrétmi vybranými pre výstavu Outwin 2019: American Portraiture Today je len zopár známych mien a tvárí.

Herec Alan Cumming je vyobrazený bez trička na fotke od Toma Atwooda a autor James Baldwin sa usmieva na návštevníkov na pixelovom obrázku vytvorenom tmavými bodkami hliny na bielom podklade od Nekishe Durrettovej.

Obaja umelci sú finalistami v trienále venovanému rozvoju umenia portrétovania, ktoré organizuje National Portrait Gallery.

V roku 2016 Outwin vyhrala umelkyňa Amy Sheraldová, ktorú si neskôr vybrala Michelle Obamová, aby jej spravila portrét.

No samotná súťaž a výstava prác víťazov je väčšinou venovaná ľuďom, ktorí nie sú slávni, nedosiahli postavenie celebrít, politickú moc či dobré meno v kultúre. Subjekty sú väčšinou bežní ľudia, ktorí sú často prehliadaní.

Názov tohtoročnej víťaznej práce od Huga Crosthwaita nám hovorí meno osoby, ktorú umelec predstavil v trojminútovej animácií čiernobielych kresieb technikou stop-motion. Je to „Portrét Berenice Sarmiento Chávezovej,“ mladej ženy z Tijuany v Mexiku, ktorá v Spojených štátoch hľadá lepší život.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Jej tvár sa vynorí z prázdneho priestoru ako kus papiera alebo plátna a potom pozorujeme, ako sa jej dokreslí telo, akoby sa zhmotnila z ničoho. V sérii krátkych opisov sa dozvedáme o nebezpečenstve, ktorému čelila, rovnako ako iní migranti, vrátane násilia a sexuálneho obťažovania.

Miznúci ľudia

Medzi týmito animáciami sa obraz vymaže, niekedy pomocou bielej farby, niekedy pomocou čiernej, občas s lebkou, ktorá sa objavuje a mizne v tmavej prázdnote.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Zatvoriť reklamu