SME
Štvrtok, 18. august, 2022 | Meniny má Elena, Helena

Maďari zápasia s chudobou, ich premiér stavia futbalové štadióny

Kde sa berie Orbánova posadnutosť?

Viktor Orbán na futbalovom štadióne vo Felcsúte. (Zdroj: ARCHÍV SME - TIBOR SOMOGYI)

Autori sú britskí novinári. Článok pôvodne vyšiel v britských novinách The Guardian a bol nominovaný na cenu European Press Prize.

Felcsút má jedinú hlavnú ulicu lemovanú niekoľkými obchodíkmi a je na nerozoznanie od ostatných ospalých maďarských dediniek. To platí do okamihu, než zbadáte miestny futbalový štadión, ktorý sa týči nad budovami tejto obce s 1800 obyvateľmi zhruba štyridsať kilometrov od Budapešti.

Pancho arénu dokončili v roku 2014 a rozhodne patrí medzi najzaujímavejšie štadióny na svete. S dohora sa týčiacou strechou, medenými vežičkami a zdobenými drevenými piliermi vlastne pripomína skôr katedrálu ako štadión.

Na štadióne pomenovanom podľa prezývky, ktorú v päťdesiatych rokoch dali fanúšikovia Realu Madrid najslávnejšiemu maďarskému futbalistovi Ferencovi Puskásovi, sídli aj klub, ktorý nesie meno tohto fenomenálneho hráča – Puskás Akadémia FC. Klub založili v roku 2007 a nedávno postúpil do maďarskej najvyššej súťaže.

Štadión má kapacitu 3800 miest, čo je viac ako dvojnásobok obyvateľov obce. No tak ako sám Puskás nemal s Felcsútom veľa spoločné – klubovú kariéru začal v Budapešti a do tejto dedinky nikdy nevkročil –, ani miestny štadión nie je celkom určený miestnym.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Parkovisko oligarchov

Tento fakt je očividný od chvíle, keď vstúpite do komplexu s parkovacími miestami rezervovanými množstvu maďarských oligarchov – mimoriadne zámožných mužov s blízkymi vzťahmi s vládou. Vyhradené miesto tu má bankár Sándor Csányi, najbohatší maďarský občan a šéf Maďarského futbalového zväzu. Ďalšie parkoviská patria Istvánovi Garancsimu, majiteľovi neďalekého klubu Videoton FC, a jemu spriaznenému stavbárskemu oligarchovi Lászlóovi Szíjjovi.

Obďaleč sú dve miesta pre starostu Felcsútu Lőrinca Mészárosa a riaditeľa miestneho klubu. Ten sa za deväť rokov, odkedy sa jeho kamarát z detstva Viktor Orbán stal maďarským premiérom, prepracoval na najvyššie priečky zoznamu maďarských boháčov.

A, pravdaže, je tu aj jedno miesto pre samotného Orbána, ktorý časť detstva strávil vo Felcsúte a keď sa koncom deväťdesiatych rokov prvýkrát stal predsedom vlády, hrával za Felcsút v poloprofesionálnej štvrtej lige.

Keď sme v to zamračené sobotné jarné popoludnie prišli do Pancho arény, po Felcsúte sa povrávalo, že na zápas by mal prísť aj Orbán. Keď maďarský premiér práve nie je v zahraničí, často trávi víkendy na svojej chate vo Felcsúte. Odkedy sa v roku 2010 drvivým víťazstvom vrátil do funkcie (premiérom bol aj v rokoch 1998 – 2002), sústredil vo svojich rukách toľko domácej moci ako žiadny iný líder v Európskej únii.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Nanovo prepísal maďarskú ústavu, na ústavný súd dosadil svojich spojencov a z bývalého politického kolegu spravil generálneho prokurátora. Jeho podporovatelia šéfujú tisíckam predtým nezávislých orgánov vrátane maďarskej centrálnej banky, volebných výborov, kultúrnych inštitúcií a športových federácií.

Tam nájdete Orbána

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Predseda Súdnej rady Ján Mazák.

Občan, ktorého sa rozhodnutie týkalo, vraj textu miestami ani nerozumel.


21 h
Peter Tkačenko

Republika je dnes politickou avantgardou s utešeným rastovým potenciálom.


23m
D'Arcy Carden ako Greta vo seriáli Veľké víťazstvo

Ženská bejzbalová liga bol fenomén.


17. aug

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 5 ďalší 16 h
SkryťZatvoriť reklamu