SME
Pondelok, 18. október, 2021 | Meniny má LukášKrížovkyKrížovky

Hitlerove diaľnice? Goebbelsov duch žije ďalej v nacistickej propagande

Dodnes recyklujeme klamstvá nacizmu.

Hitler mal byť najväčším zamestnávateľom v Tretej ríši a autorom projektu diaľnic, tie vraj zamestnávali milióny ľudí. Všetko bola lož propagandy. (Zdroj: Library of Congress)

Spisovateľ Erich Maria Remarque sa vlastným menom volal Kramer a Adolf Hitler sa v Nemecku postaral o hospodársky zázrak, lebo vybudoval diaľnice. Čo majú tieto dve konštatovanie spoločné?

V oboch prípadoch ide o výmysly nacistickej propagandy, ktoré prežívajú aj sedemdesiat rokov po vojne.

Ale tie diaľnice...

Spojenci tým boli zaskočení. V povojnovom Nemecku bežne počúvali, že Hitler bol síce zločinec, to sa nedalo poprieť, no prichádzal dodatok: „Ale na druhej strane, tie diaľnice...“

Mýtus o Hitlerových diaľniciach patrí medzi najvytrvalejšie. Podľa historičky Terezy Kaiserovej sa ho stále nedarí vykoreniť.

„S nemeckými diaľnicami sa spájajú dva mýty, jednak, že diaľničná sieť bola nápadom Adolfa Hitlera a jednak, že jej výstavba hrala ústrednú rolu v znížení masovej nezamestnanosti,“ hovorí pre SME. „Tieto mýty stvorila nacistická propaganda, aby pomohli etablovať nový režim a kult vodcu.“

Ukradnutý a nafúknutý projekt

„Takto budú vyzerať cesty budúcnosti.“ Tieto slová pri otvorení prvej nemeckej diaľnice nevyriekol Hitler. Zazneli už v auguste 1932 – teda vyše pol roka predtým, než sa Hitler ujal moci – a povedal ich vtedajší kolínsky starosta a neskorší povojnový kancelár Nemecka Konrad Adenauer.

Hoci sa Hitler krátko po nástupe k moci nechal odfotiť pri výkope, celý nápad prakticky len ukradol svojim predchodcom.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Robert Fico.

Smer chce nové referendum s dvoma otázkami.


2 h
Skryť Zatvoriť reklamu