SME

Ani vojna nezničila toľko miest ako komunistickí plánovači. Pozrite si obete demolácií

Zostali len fotografie a pohľadnice.

Mrak v centre Bratislavy pri búraní podhradia. (Zdroj: Štefan Bukšár, Archív Pamiatkového úradu SR)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Fotografia zaberá bratislavské podhradie. Pôsobí, akoby vznikla za vojny a centrum našej metropoly zasiahla bomba. Obrovské kúdoly dymu sa zdvíhajú na nábreží Dunaja a zakrývajú polovicu Katedrály svätého Martina. Synagógu v dyme ani nevidieť.

Ibaže nejde o vojnu, ale o roky dávno po jej skončení. Píše sa rok 1970. Komunistická totalita agresívne útočila aj proti našej histórii.

Bratislavské podhradie je najznámejším príkladom, no devastácia postihla centrá miest po celom Slovensku. Za obeť bagrom padli historické jadrá, zákutia aj celé štvrte a ulice, aby ich nahradili stavby socialistického realizmu a paneláky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dosiahnuť dno

„V priamej i nepriamej súvislosti s výstavbou Mosta SNP sa zlikvidovalo 49 historických objektov a ďalších 75 historických domov. Celkove za 33 rokov existencie pamiatkovej rezervácie prišla Bratislava o viac historických objektov než počas všetkých doterajších vojen.“

O búraní bratislavského podhradia počul asi každý, no slová, ktoré zhŕňajú túto asanáciu, a vzťah komunistov k nášmu hlavnému mestu mrazia aj po rokoch. Zazneli v roku 1987 v iniciatíve Bratislava/nahlas.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Aktivisti v nej kritizovali nielen macošský vzťah k našej vlastnej histórii, ale aj fakt, že v komunistickom režime stáli štyridsať rokov za rozhodnutiami ideológia namiesto odborníkov a znalcov.

Aktivistov, medzi ktorých patril aj Ján Budaj, „nakopol“ už pred Bratislavou/nahlas absurdný plán zlikvidovať najstarší a najväčší dochovaný mestský historický cintorín: Ondrejský.

Súdruhovia totiž plánovali, aby návštevníci hlavného mesta mohli rovno z autobusovej stanice smerovať do Prioru, ktorý bol za minulého režimu hromadným cieľom návštevníkov z celého Slovenska. Cintorín mu stál v ceste. Podobne chceli zlikvidovať aj ďalšie dva historické cintoríny.

„Vtedy sme sa dotkli doslova dna. Komunisti cieľavedome ničili európsku identitu Bratislavy už pri ničení podhradia, ale vyhrabávanie kostí z historických cintorínov nami otriaslo,“ uvádza Budaj.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C69ET na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu