SME

Nedeľa, 17. január, 2021 | Meniny má NatašaKrížovkyKrížovky
NEŽNÁ REVOLÚCIA

Plagáty nikto nestrhol. Bolo jasné, že režim sa rúca

Spomienky čitateľov SME na november 1989.

Plagáty a letáky počas Nežnej revolúcie.Plagáty a letáky počas Nežnej revolúcie. (Zdroj: Radim Dvořák)

Fenoménom Nežnej revolúcie v Bratislave sa stali plagáty a letáky. V novembri a decembri 1989 zasiahol mesto výbuch ľudovej tvorivosti, vtipu, ba priam až básnického jazyka. Výklady a podchody boli oblepené desiatkami papierov s rôznymi heslami, odkazmi a ilustráciami.

Režim, ktorý sa tváril smrteľne vážne, zrazu čelil obrovskému výsmechu. Tomu sa už nedalo odolať.

Skryť Vypnúť reklamu

Radim Dvořák vyrazil do ulíc a fotil. Nie davy ľudí na námestiach, ale plagáty.

„Keď som kráčal po meste, uvedomil som si, že je to jedinečná príležitosť, vedel som, že toto sa už nikdy nevráti. Fotografoval som už roky. Koncom osemdesiatych rokov som v jednej malej drogérii natrafil na akciu na farebné filmy Orwo, ktoré tam predávali za korunu. Inak stáli oveľa viac. Tak som si ich nakúpil do zásoby a mohol som fotiť farebne,“ spomína rodený Moravan.

Vyrastal v Brne, kde ako mladík intenzívne prežíval vpád vojsk Varšavskej zmluvy a najmä demonštráciu pri prvom výročí okupácie.

„Nikdy by som si nepomyslel, že po mne budú strieľať ostrými. Guľky nám lietali nad hlavami a policajti nás naháňali so psami po pivniciach. Mňa vtedy schmatli a odviedli na policajné riaditeľstvo, kde ma zmlátili obuškami, ostrihali a zaevidovali.“

Skryť Vypnúť reklamu

Tvrdý zásah proti demonštrantom si v auguste 1969 v Brne vyžiadal životy dvoch ľudí, ďalších osem bolo ťažko zranených.

Dvořák sa presťahoval do Bratislavy, kde sa núkala väčšia šanca získať byt. Zamestnal sa v Bratislavských automobilových závodoch.

„Musím priznať, že Bratislava v 70. rokoch za Brnom v mnohom zaostávala. Bolo to odstrkované mesto. V Brne som bol zvyknutý na fungujúcu MHD, tovar v obchodoch a podobne. Ale neľutujem, že som tu zostal. Prežil som tu polovicu života, cítim sa tu doma a Bratislava prešla za posledných tridsať rokov obrovskou premenou,“ dodáva.

V novembri 1989 bol presvedčený, že už to nedopadne zle.

„Keď sa v ére tvrdej normalizácie niekde objavil nejaký problematický leták, nevydržal tam ani niekoľko minút. Ale v novembri tie plagáty nikto nestrhával. Bolo jasné, že režim sa rúca.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Už ste čítali?