SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Sprievodca: Západniari nechápu, že sme nemali mandarínky či toaletný papier

Chrenka robí špeciálne prehliadky.

Branislav Chrenka (36) študoval geografiu na Univerzite Komenského v Bratislave. Študoval a pracoval v Škandinávii a Írsku. Pracoval potom v Slovenskej agentúre pre cestovný ruch a v Bratislavskom kultúrnom a informačnom stredisku. V roku 2010 s bratom založili firmu Authentic Slovakia, ktorá organizuje netradičné turistické prehliadky. Okrem postkomunistických prehliadok Bratislavy na starých škodovkách organizujú aj cyklotúry popri bývalej železnej opone či alternatívne gastrozážitky. (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Na ich postkomunistické prehliadky v starých škodovkách príde profesor histórie z Oxfordu i takí, ktorí nevedia o období socializmu takmer nič.

Zakladateľ firmy Authentic Slovakia BRANISLAV CHRENKA hovorí, že zo starých áut sa turisti tešia a aj keď skape motor a zrazu musia vozidlo tlačiť, berú to ako zážitok. Najviac ich však chytia osobné príbehy sprievodcov z čias dávno minulých.

Čím je pre zahraničných turistov u nás téma socializmu ešte lákavá?

Naši klienti sú väčšinou zo Západu a sú to všetky generácie.

Buď sú to ľudia, ktorí tú éru nezažili a zaujíma ich ako retro, alebo starší, ktorí si pamätajú rok 1968, Pražskú jar. Často sú prvýkrát v postkomunistickej Európe a chcú to vidieť na vlastné oči.

Téma socializmu je v Bratislave zaujímavá aj z pohľadu útekov na Západ. Okrem toho architekti sa zaujímajú o architektúru socialistickej éry, bankári či ekonómovia sa zas viac zaujímajú o to, ako fungovala ekonomika.

V Bratislave ešte stále máme tému socializmu na čom ukázať, aj keď sa to pomaly mení. Robíme prehliadku po meste, kde sa dajú na príkladoch budov či zákutí povedať negatívne aj úsmevné zaujímavosti z toho obdobia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ako jedna z mála okolitých krajín nemáme v hlavnom meste múzeum socializmu, ktoré by slúžilo pre turistov. Čím to je?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu