SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Vojaci ju milovali. Gerda Taro stvorila legendu fotografie

Nález fotiek oživil príbeh Gerdy Taro.

1. Gerda Taro vždy pracovala čo najbližšie k vojakom a riskovala rovnako ako oni. Jej kariéra trvala sotva rok. Na snímke od Roberta Capu z roku 1936. (Zdroj: Profimedia)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ležali spolu v zákope a ťažko povedať, čo bolo horšie: horúčava, bombardéry alebo to, že Gerda neprestávala fotografovať.

Takto si spomínal priateľ Ted Allan na Gerdu Taro, ktorá krátko po tom ako 26-ročná zahynula po náraze tanku. Bola prvou vojnovou fotoreportérkou, ktorá prišla o život na fronte.

Na jej pohreb v Paríži prišli desaťtisíce ľudí a jej pomník vyrobil slávny sochár Alberto Giacometti. Jej snímky zo španielskej občianskej vojny, ktorá bola predohrou druhej svetovej, boli výnimočné nebývalou blízkosťou k bojom a vojakom.

Predsa sa však na ňu na dlhé roky zabudlo. Až nečakaný nález tisícok fotografií v kufri v Mexiku vyniesol jej meno opäť zaslúžene na svetlo sveta.

Vyrovnaný pár

Ak ste už počuli meno Robert Capa, ktoré sa považuje za najväčší pojem vo vojnovej fotografii, zásluhu na ňom mala aj Gerda.

Spolu s pracovným a životným partnerom si tento pseudonym vymysleli ako marketingový ťah. Spočiatku publikovali pod ním spoločne tak, že sa nedalo rozlíšiť, čo fotil on a čo fotila ona.

Ich skutočné mená boli André Friedmann a Gerta Pohorylle. Obaja pochádzali zo židovských rodín. Jeho mama bola z Veľkých Kapušian, narodil sa v Maďarsku. Jej rodičia pochádzali zo Španielska, no narodila sa v Nemecku.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu