SME

Nočná mora Ameriky sa mení na sen o skvelom novom živote

Len pred šiestimi rokmi Detroit zbankrotoval.

Centrum Detroitu je vynovené, plné elegantných reštaurácii, hotelov, nových cyklochodníkov a revitalizovaných parkov. (Zdroj: Adobe Stock)

Je horúci septembrový večer, typický pre americký stredozápad. V centre Detroitu v zrekonštruovanom, neorenesačnom divadle Fillmore má koncert elektronická skupina Tycho.

V dave je aj mladý študent architektúry Gabriel Brower, ktorý navštevuje Michiganskú univerzitu v neďalekom meste Ann Arbor. Po promóciách by sa však rád presťahoval do Detroitu.

Áno, presne do toho Detroitu, o ktorom by ste si ešte pred pár rokmi v novinách prečítali, že je nočnou morou Ameriky, stelesnenie totálneho úpadku či jedno z najnebezpečnejších miest v Spojených štátoch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ale karta sa obrátila.

„Myslím, že Detroit je pre mladých príťažlivý najmä preto, že v porovnaní s inými americkými metropolami ako Chicago, San Francisco alebo New York je finančne dostupný. Je to miesto, kde môžete jednoducho prísť, otvoriť si umelecké štúdio alebo začať podnikať,“ hovorí Gabriel o tom, prečo sa metropola po dekádach problémov opäť stáva atraktívnou pre mladých ľudí, umelcov i investorov.

Nočná mora Ameriky

Vtedy, pred šiestimi rokmi, nešlo o žiadne zveličovanie, ale vecný opis reality. Detroit, najväčšie mesto štátu Michigan ležiace pri kanadských hraniciach, prezývané Motor City, už od 60. rokov minulého storočia čelilo vážnym problémom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Automobilky Ford, Chrysler a General Motors, ktoré v meste sídlia, začali zatvárať závody.

K tomu sa pridalo masívne sťahovanie strednej triedy na predmestia, pokles životnej úrovne, rasové nepokoje a rast kriminality. Kríza vyvrcholila v roku 2013, keď už mesto nedokázalo splácať záväzky a zbankrotovalo.

Prešlo šesť rokov a Detroit sa - na prekvapenie mnohých - z krízy začína vyhrabávať. Svojou energiou v niečom pripomína nemecký Berlín, ktorý bol na prelome milénia očami svojho primátora Klausa Wowereita chudobný, ale sexy.

Podľa posledných štatistík tretina obyvateľov stále žije v chudobe, čo je najhorší ukazovateľ medzi americkými veľkomestami.

Do mesta sa však začínajú vracať súkromné investície a centrum je vynovené, plné elegantných reštaurácii, hotelov, nových cyklochodníkov a revitalizovaných parkov.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Oživenie priniesla aj nová električková trať, ktorá spája mrakodrapy v centre mesta s Wayne State univerzitou a štvrťou, kde sídli slávny Inštitút umenia.

Novou energiou žije aj širšie centrum. Typickým príkladom je blší a ovocný trh Eastern Market, ktorý cez víkendy láka tisíce návštevníkov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

„Ochutnajte naše čučoriedky, maliny a jahody,“ kričí na zákazníkov mladá predavačka. Sú vynikajúce a prekvapujú aj nízkou cenou – jedno balenie stojí iba jeden dolár.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C68PP na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu