SME

Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

Čítanie na víkend: Vesmír v kostole, Slovenka v Hollywoode a novinárka v blázinci

Pozrite si prehľad magazínového čítania.

Detail z kostola v Donom Hričove.Detail z kostola v Donom Hričove. (Zdroj: SME - Marko Erd)

Príbeh významného slovenského maliara

Súvisiaci článok Keď ho komunisti odstavili, vymaľoval stredoveký kostol Čítajte 

Keď prišla v roku 1968 sovietska okupácia, nemlčal a svoj názor neodvolal ani neskôr. Hoci bol Vincent Hložník popredný slovenský výtvarník, čakali ho perzekúcie, vyhodili ho aj z Vysokej školy výtvarných umení, kde vyučoval.

Psychický nátlak dopĺňali základné materiálne problémy. V tom čase dostal nezvyčajnú ponuku.

V dedine Dolný Hričov stojí starý kostol, ktorý tu kedysi v stredoveku nechali postaviť páni z hričovského hradu. Kostol bol schátraný a miestny farár dlhé roky bojoval o jeho záchranu. Interiér potreboval vymaľovať a kňaz poprosil majstra.

Skryť Vypnúť reklamu

Ten sa pustil do práce, no okrem Krista a svätcov namaľoval pod klenbou aj výjavy, ktoré dodnes prekvapujú.

Slovenská kráska v Hollywoode

Súvisiaci článok Slávna filmová zvodkyňa bola dcérou slovenského drotára Čítajte 

S najslávnejším milovníkom filmovej nemej éry Rudolphom Valentinom plánovala spoločnú budúcnosť a zároveň to iskrilo medzi ňou a nezabudnuteľným komikom Charliem Chaplinom.

V Amerike ju vítali ako prvú slávnu európsku herečku, ktorú pritiahli za oceán a jej umenie obdivovali aj nacistickí pohlavári.

Hviezda nemého filmu Pola Negri, okolo ktorej bol vždy rozruch, mala korene na Slovensku. Jej otec bol drotárom a klampiarom z kysuckej obce Nesluša.

„Pola Negri patrila k prvým veľkým filmovým hviezdam, a to ešte v období nemej kinematografie. Podobne ako neskôr Hedy Lamarr, známa z českého filmu Extáza z roku 1932, priniesla do Hollywoodu iný prototyp krásy. Aký bol jej život?

Skryť Vypnúť reklamu

Bezdomovkyňa, ktorá sa dorazila od dna

Súvisiaci článok Skrývala sa so synom v pivnici. Dnes cestuje po Európe Čítajte 

Bývalý manžel jej po rozvode pohrozil, že podpáli byt s ňou aj so šesťročným synom. Mária Csuriková nečakala, kým hrozbu splní. Skončila na ulici a syn chodil do školy z pivnice, v ktorej sa skrývali.

„Veľmi som sa bála, aby nevyšlo najavo, že tam bývame. Keby sa na to prišlo, tak by mi zobrali dieťa,“ hovorí 47-ročná Csuriková, dlhoročná predajkyňa maďarského pouličného časopisu Fedél Nélkül (Bez strechy).

Na ulici strávila so synom pred 21 rokmi takmer dva mesiace a potom sa na ňu na kratšie obdobia periodicky vracala, hoci vždy poctivo pracovala, či už ako upratovačka na WC, s lopatou, ako koniarka alebo pri predaji časopisu. Kedy nastal zlom a usmialo sa na ňu šťastie?

Ako vznikol legendárny cukrík

Súvisiaci článok Hašlerky dostali meno po autorovi populárnych šlágrov z čias prvej republiky Čítajte 

„Majstre... vážim si vás ako nášho popredného herca a pesničkára...“

Skryť Vypnúť reklamu

„Čo si prajete?“

„Vaše meno je zárukou kvality. Môžete ochutnať tieto cukríky? Chcel by som ich nazvať vaším cteným menom.“ K slávnemu spevákovi sa nakláňa istý František Lhotský a podáva mu bonbón. Karel Hašler si jeden vezme do úst.

„Chutili vám?“

„Čo ja viem.“

„Môžem použiť vaše meno?“

„Ale hej.“

Aj takto nejako mohla vyzerať situácia, ktorá rozhodla o zrode známych cukríkov. Písal sa rok 1920, republika bola mladá, v ďalekej budúcnosti bola ešte hospodárska kríza aj súmrak nad Európou. Nový cukrík sa mohol vydať na cestu Československom.

O jednej z prvých odvážnych novinárok

Súvisiaci článok Strávila desať dní v blázinci a napísala, ako sestry trápia pacientky Čítajte 

Koncom septembra roku 1887 prijali do útulku pre bláznivé ženy (Women's Lunatic Asylum) slečnu Nellie Brownovú.

Trpela úplnou stratou pamäte. Podľa pokojného správania, zdvorilého slovníka aj vystupovania sa však dalo predpokladať, že ide o mladú ženu z dobrej rodiny či vydržiavanú milenku bohatého muža.

Skryť Vypnúť reklamu

Onedlho po jej nástupe prijali do zariadenia aj psychicky labilnú ženu Urenu. A vtedy sa začali diať hrôzostrašné scény. Prekvapením bolo, že sa onedlho dostali na stránky novín New York World.

Pokojná Nellie Brownová totiž netrpela stratou pamäti. Bola to novinárka Nellie Blyová, ktorá podnikla jednu zo svojich nebezpečných investigatívnych výprav.

V čase, keď sa v prestrojení nechala zavrieť do blázinca, mala len 23 rokov a za sebou niekoľko pozoruhodných novinárskych počinov. Ešte viac ich však mala pred sebou.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Už ste čítali?