SME

Každému kto daroval spermie, môžu raz zaklopať deti na dvere

Príbeh desiatok detí a ich darcu spermií.

Poľský reportér a publicista. Študoval žurnalistiku, holandčinu a sociológiu na univerzite vo Vroclave, a potom ročný reportážny program vo Varšave. Pracuje v neziskovke Instytut Reportażu (Reportážny inštitút) vo Varšave a ako novinár na voľnej nohe. Jeho prvá kniha nedávno vyšla na Slovensku pod názvom Všechny Louisovy děti. V súčasnosti píše tretiu knihu, ktorá bude o súčasnom Holandsku. Je ženatý a je hrdým otcom deväťmesačnej dcérky. Na Slovensko prišiel na diskusiu na festivale Jeden svet. (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Na začiatku bol jeden mimoriadne neetický lekár Jan Karbaat a jeden muž zo Surinamu, ktorý sa bál, že zostane sám a nik mu nepríde na pohreb, menom Louis. V Holandsku môže mať každý z nich aj dvesto detí z umelého oplodnenia.

Poľský reportér KAMIL BAŁUK sa so všetkými aktérmi tohto neuveriteľného príbehu stretol a napísal knihu Všechny Louisovy děti.

Je presvedčený, že každému, kto kedysi daroval spermie, môžu raz deti zaklopať na dvere, a to aj na Slovensku.

„DNA testy sú dnes už veľmi lacné a populárne. Ak by niekto z čitateľov bol anonymným darcom a doktor mu povedal, že je to anonymné, nie je to pravda. O päť či dvadsať rokov bude všetko jasné,“ verí Bałuk.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aká bola vaša prvá reakcia na článok, že istý muž zo Surinamu v Holandsku môže mať vďaka darovaniu spermií až dvesto detí?

Bol to veľmi senzáciechtivý bulvárny článok v belgických novinách a bolo v ňom veľa nepravdivých informácií, ako som neskôr zistil. Dva a pol roka som sa venoval výskumu príbehu darcu spermií Louisa a jeho biologických detí, ktoré sa s ním ako dospelé stretli.

Bol darcom počas dvadsiatich rokov na troch rôznych klinikách, z toho najhoršia bola klinika doktora Jana Karbaata.

Spočiatku som si myslel, že sa mi nepodarí s nikým hovoriť. Myslel som si, že darca bude vo väzení, možno aj doktor, ktorý bol zároveň už veľmi starý, takže som uvažoval, že možno už zomrel.

No podarilo sa vám hovoriť so všetkými aktérmi. Ako to?

Darcu sa mi podarilo presvedčiť na rozhovor. Bol som jedným z prvých ľudí, s ktorými hovoril.

Najprv som musel spoznať všetky jeho biologické deti, ktoré s ním boli v kontakte, a presvedčiť ich, že nehľadám senzáciu.

Že v tom príbehu vidím niečo veľmi univerzálne a hlboké. Podstatou toho príbehu je myšlienka, čo znamená rodina a aké sú dnes hranice slobody.

Ponoril som sa do histórie umelého oplodnenia v Holandsku. Zistil som, že Holandsko bolo v 50. a začiatkom 60. rokov veľmi konzervatívne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Potom sa všetko zmenilo. Veľa sa hovorilo o právach žien, najdôležitejšie bolo umožniť ženám mať deti. Aj slobodné ženy bez partnera mali mať právo mať dieťa z umelého oplodnenia.

V čom bol problém?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C67WW na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu