SME

Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky

Čítanie na víkend: O motýľoch, génioch, pomýlených rodičoch, pálenke a fúzoch

Prehľad magazínového čítania.

Taký génius, akým bol Albert Einstein, sa už zrejme nenarodí. A ak áno, bude to mať ťažšie.Taký génius, akým bol Albert Einstein, sa už zrejme nenarodí. A ak áno, bude to mať ťažšie. (Zdroj: Unsplash - Sidney Perry )

Ďalší živočíšny druh mizne z prírody

Súvisiaci článok Motýle, symbol krehkej krásy, masovo vymierajú Čítajte 

Učiteľka vedie zástup detí cez veľkú tichú sálu. Deti sa štuchajú, no potom zmĺknu. Stoja pred sklenenou vitrínou.

Sú v nej motýle. Mŕtve. Vysušené a prišpendlené, každý má ceduľku s menom.

„Milé deti. Toto sú... vlastne boli kedysi motýle,“ hovorí učiteľka. Deti hľadia na tykadlá, na krídla. A spomínajú si, ako im starí rodičia rozprávali, že vraj tieto zvieratá vedeli lietať a kedysi boli bežne na lúkach, sadali na kvetiny a mihali pestrofarebnými krídlami. Už vymreli a sú len takto v múzeu.

Skryť Vypnúť reklamu

Dnes ide o fikciu, čoskoro to však môže byť realita. Motýle tak ako ďalšie živočíšne druhy závratným tempom vymierajú. Tam, kde ste ich kedysi videli záľahy, dnes sotva nájdete jedného a ďalšie druhy sa z prírody celkom stratili.

Rozhovor s podpredsedníčkou Mensy

Súvisiaci článok Máte doma malého génia? Nepreceňujte ho, mohli by ste ho zničiť Čítajte 

Ľudstvo strašne lenivie, deti sa neučia samostatne rozmýšľať. A tie, do ktorých rodičia alebo učitelia nasilu lejú vedomosti, môžu byť rýchlo preťažené a navyše získajú falošný pocit, že sú niečo extra.

„Keď im stále hovoríme, ty si najlepší, môže sa stať, že budú veľmi zle niesť neúspechy. Nie je dobré prechvaľovať ani stále kritizovať,“ hovorí podpredsedníčka Mensa Slovensko Hana Dojčanová.

V ich organizácii na Slovensku sú najmladší štrnásťroční, ale majú aj ľudí v dôchodkovom veku. Spája ich vysoko nadpriemerná inteligencia.

Skryť Vypnúť reklamu

Genialita kedysi a dnes sú však už dve odlišné veličiny. Čo by musel dnes človek vynájsť, aby bol považovaný za génia?

Komu písal Beethoven srdcervúce listy

Súvisiaci článok Zabudnutý obraz odhalil fascinujúci príbeh oravského šľachtica, ktorý ovplyvnil dejiny hudby Čítajte 

Mikuláš Zmeškal bol už nejaký čas pripútaný k lôžku. Nohy i ruky mal takmer ochrnuté, trpel na dnu a hoci bral všemožné lieky, nevedeli ho uzdraviť.

Stále ním lomcovali horúčky, no pozbieral sa, nechcel zmeškať udalosť sezóny, pre ktorú bola Viedeň doslova na nohách.

Rodák od Dolného Kubína, z malej dedinky Leštiny, si to nemohol nechať ujsť. Bol predsa jedným z najstarších a najbližších priateľov Ludwiga van Beethovena, ktorého Deviatu symfóniu tu mali 7. mája 1824 prvý raz uviesť.

Záverečná Óda na radosť s ideami slobody a rovnosti sa už nedala umlčať. Dnes je hymnou Európskej únie, vtedy ju diváci privítali salvami potlesku, mnohí vraj plakali, pri manifestáciách v uliciach zasahovala polícia.

Skryť Vypnúť reklamu

Triumfálny úspech dojal staručkého skladateľa natoľko, že po koncerte omdlel od dojatia a celú noc musel oddychovať na lôžku.

Ako súvisia s históriou fúzy a fajčenie

Súvisiaci článok Prečo pili Slováci pálenku a Maďari víno? Americký profesor hľadal odpoveď Čítajte 

„Fajčí ho každý. Kňaz kráča po ulici s fajkou v ústach, roľník fajčí pri každom jedle a po celé večery, urodzený pán fajčí cigaru všade od rána do večera za pekného aj za zlého počasia, v práci aj počas voľna. Ťažko nájsť statok, kde by nemali malé tabakové políčko.“

Takto opísal preveľkú lásku k tabaku v Uhorsku v polovici 19. storočia z dobového cestopisu americký profesor histórie Alexander Maxwell.

Do našich končín ho privial pád Berlínskeho múru. Študoval vtedy na univerzite v Nemecku a začal sa zaujímať o dianie na tej druhej strane, osobitne v Československu. Naučil sa po česky a po skončení štúdia v Nemecku sa presťahoval do Prahy.

Skryť Vypnúť reklamu

Jeho bádanie po tom, prečo ktorá národnosť vrátane Slovákov pila ten-ktorý alkohol, prečo majú dodnes fúzy v Maďarsku taký dobrý imidž a prečo sa v Uhorsku toľko fajčilo, je stále živé.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Už ste čítali?