SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Óda na priateľa. Nebyť rodáka z Oravy, Beethoven by nikdy nezanechal také geniálne dielo

Zmeškal by si zaslúžil pozornosť.

Objavený portrét Mikuláša Zmeškala po reštaurovaní. (Zdroj: Foto - archív Michala Babniča)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Mikuláš Zmeškal bol už nejaký čas pripútaný k lôžku. Nohy i ruky mal takmer ochrnuté, trpel na dnu a hoci bral všemožné lieky, nevedeli ho uzdraviť.

Stále ním lomcovali horúčky, no pozbieral sa, nechcel zmeškať udalosť sezóny, pre ktorú bola Viedeň doslova na nohách.

Rodák od Dolného Kubína, z malej dedinky Leštiny, si to nemohol nechať ujsť. Bol predsa jedným z najstarších a najbližších priateľov Ludwiga van Beethovena, ktorého Deviatu symfóniu tu mali 7. mája 1824 prvý raz uviesť.

Záverečná Óda na radosť s ideami slobody a rovnosti sa už nedala umlčať. Dnes je hymnou Európskej únie, vtedy ju diváci privítali salvami potlesku, mnohí vraj plakali, pri manifestáciách v uliciach zasahovala polícia. Triumfálny úspech dojal staručkého skladateľa natoľko, že po koncerte omdlel od dojatia a celú noc musel oddychovať na lôžku.

Váš Bthwn

„Tu, milý Z., dostávate moje priateľské venovanie, ktoré by Vám malo zostať ako priateľská spomienka na naše dlhotrvajúce priateľstvo; prajem si, aby ste ho prijal ako dôkaz mojej úcty a aby ste ho nepovažoval za koniec už dlho spriadaného vlákna - pretože vo Viedni patríte k mojim najdávnejším priateľom.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Tieto slová dostal Mikuláš Zmeškal v decembri 1812. Neboli zďaleka prvé ani posledné. Dodnes sa zachovalo až okolo 150 listov, ktoré mu Beethoven napísal.

A ako dokladá korešpondencia spred dvesto rokov, medzi oboma mužmi bolo naozaj blízke priateľstvo.

Beethoven v listoch načmáraných typickým neusporiadaným rukopisom nazýva Oravčana „najdrahším hudobným grófom“ a nezabudne sa podpísať ako „Váš priateľ Beethoven“, inokedy vynechá samohlásky a v skratke napíše: „Váš Bthwn.“

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu