SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Stromy vo Versailles prežili aj francúzsku revolúciu. Teraz umierajú

Európa bude musieť o lesy bojovať.

Hlavný záhradník Versailles Alain Baraton medzi radmi stromov. (Zdroj: Martin Barzilai, Bloomberg)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hraby týčiace sa nad veľkým kanálom zomreli toto leto a v záhradách Márie Antoinetty vädnú buky. Znepokojujúce je, že nejde len o odrody z čias Ľudovíta XIV., ale aj o novú výsadbu, ktorá mala vydržať vplyv globálneho otepľovania.

Starostlivo upravené záhrady okolo paláca vo Versailles boli navrhnuté pre absolutistického panovníka, ale prežili aj Francúzsku revolúciu. Teraz ich ohrozuje zmena klímy.

„Je to srdcervúce,“ povedal Alain Baraton, hlavný záhradník vo Versailles, ktorý ukázal na scvrknuté hraby a vyprahnuté listy kedysi pôvabných gaštanov. „Som nútený zahodiť históriu a byť pragmatický.“

Normálne mierne počasie v severnej Európe sa rýchlo stáva horúcim a suchším, čo núti záhradníkov v parku s rozlohou 800 hektárov zmeniť spôsob hospodárenia.

Majestátne bresty, gaštany a brezy, ktoré obľubovali francúzske kráľovské rody, jeden za druhým nahrádzajú druhmi, ktoré majú väčšie šance odolávať vyšším teplotám, novým parazitom a menej stabilným zrážkam.

Naliehavosť zmien potvrdilo Francúzske národné stredisko pre vedecký výskum, ktoré zverejnilo klimatický model ukazujúci, že svet sa ohreje viac, ako sa pôvodne očakávalo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Stromy už nemajú čas

Stromy sú jednou z najvýznamnejších prírodných foriem ukladania uhlíka. Európska environmentálna agentúra odhaduje, že lesy absorbujú 13 percent všetkých emisií oxidu uhličitého Európskej únie. Častejšie obdobia sucha a silnejšie búrky však ohrozujú lesy v regióne.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu