SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Do Prahy prišla z Tate Modern a pripravila výstavu, aká tu ešte nebola

Rozhovor s kurátorkou Juliou Bailey.

Je britská historička umenia, v súčasnosti kurátorka pražskej Národnej galérie. Pôsobila v prestížnych kultúrnych inštitúciách Tate Modern, Victoria and Albert Museum a Royal Academy of Arts v Londýne a v Smithsonian American Art Museum vo Washingtone. Aktuálne v Národnej galérii zastrešila dosiaľ najväčšiu výstavu Alberta Giacomettiho v našom regióne, ktorá je do 1. decembra prístupná v pražskom Veletržním paláci. (Zdroj: ©Národní galerie Praha, Helena Fikerová)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Pracovala v svetoznámych kultúrnych inštitúciách Tate Modern či Royal Academy of Arts v Londýne a pozná ich tajomstvá. Vie aj to, že miesta tajných depozitárov často nepoznajú ani sami pracovníci veľkých múzeí.

Dnes svoje skúsenosti využíva ako kurátorka pražskej Národnej galérie. Obdobie komunizmu je jej srdcovkou a snaží sa priblížiť umenie aj tým, ktorí by inak do galérie nevstúpili.

JULIA TATIANA BAILEY verí, že práve Alberto Giacometti známy štíhlymi a vysokými postavami, je menom, ktoré priláka široké spektrum návštevníkov.

Čo je na Giacomettiho diele také špeciálne, že pôsobí aj dnes živo a má význam pre súčasnosť?

Väčšina ľudí jeho prácu prosto miluje, lebo sa im páči, že vychádza z reality, aj to, ako s minimom materiálu dokáže komunikovať veľa výrazu. Či už ide o jeho drobné sochy, alebo Kráčajúceho muža.

Giacometti bol pri tvorbe umenia ako posadnutý. Vracal sa znova a znova k dokončeným dielam a prerábal ich, niekedy ich zničil, ak sa mu nepáčili.

Tvrdil, že v skutočnosti nikdy nič nedokončí. Hovoril, že aj keby sa o tisíc rokov pozrel na svoje dielo, stále by chcel na ňom niečo zmeniť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Zároveň naozaj miloval kaviarenskú kultúru v Paríži. Bol veľmi spoločenský, mal veľa priateľov, veľa chodieval do barov a nočných klubov.

Mal veľa rôznych záujmov a to sa prejavilo aj v jeho tvorbe. Mal aj silné väzby na rodinu, ktorej príslušníkov zobrazoval vo svojich dielach takisto ako svojich priateľov. To všetko k nemu ľudí priťahuje.

Bol skutočným bohémom?

Asi štyridsať rokov strávil v tom istom štúdiu v Paríži. No kamarátil sa s mnohými filozofmi, spisovateľmi. Neuvažoval nijak zvlášť o peniazoch alebo biznise. Posedával v kaviarňach pokrytý hlinou, pofajčieval.

Keď vytváral umelecké dielo, veľa sa so svojimi modelmi rozprával. Hral akéhosi diablovho advokáta, vždy hovoril veci, ktoré nečakali, a argumentoval proti veciam, ktoré povedali.

Bol ženatý s Annette, ktorú stretol počas vojny a zostali po zvyšok života manželmi. No na výstave máme aj obraz jeho milenky zo sklonku života Caroline, ktorá bola výrazne mladšia.

Našli ste v archívoch zaujímavé informácie o Giacomettim?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ľudia sa opaľujú na pláži na španielskom ostrove Malorka.

Počet nakazených rastie, niektoré štáty chcú návrat covid pasov.


5 h
Peter Tkačenko

Štát má možnosť vybrať si, komu pomôže.


3 h
Mesto Rab z vrchu Kamenjak.

Ostrov si obľúbili nudisti.


27. jún
Hadí ostrov po útoku ukrajinským dronom.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 6 ďalší 18 h
SkryťZatvoriť reklamu