SME
Štvrtok, 18. august, 2022 | Meniny má Elena, Helena

V bieloruských močiaroch nemali nemeckí okupanti žiadnu moc

Na území Bieloruska bojovalo niekoľko partizánskych hnutí – proti okupantom aj medzi sebou.

Sovietski partizáni boli najpočetnejšou odbojovou skupinou na území dnešného Bieloruska. (Zdroj: WIKIMEDIA)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Niet pochýb o tom, že územie dnešného Bieloruska bolo počas druhej svetovej vojny partizánskym krajom. Treba však zdôrazniť, že tu bojovalo a súperilo medzi sebou niekoľko partizánskych hnutí, ktoré zastupovali záujmy rôznych štátov - Sovietskeho zväzu, Poľska a Ukrajiny.

Na pochopenie situácie sa treba vrátiť na začiatok vojny. Krátko pred jej vypuknutím si nacistické Nemecko a Sovietsky zväz v tajnom dodatku paktu Ribbentrop-Molotov rozdelili sféry vplyvu v Európe. Na základe toho po napadnutí Poľska nemeckým wehrmachtom 1. septembra 1939 vstúpila na východné územie Poľskej republiky 17. septembra Červená armáda a pripojila ho k Stalinovej ríši ako súčasť Bieloruskej a Ukrajinskej sovietskej socialistickej republiky.

Súvisiaci článok La Résistance vrátilo vo vojne Francúzom hrdosť Čítajte 

Odpoveďou na masový sovietsky teror a deportácie bol poľský odboj, ktorý však jednotky tajnej polície NKVD potlačili, pričom asi desaťtisíc členov hnutia odporu zatkli. V lete roku 1941 sa hranica na týchto miestach menila znovu. Nemecko napadlo Sovietsky zväz a začal sa konflikt, v sovietskej historiografii nazývaný Veľká vlastenecká vojna.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Vojna v močiaroch

Nemecký okupačný režim bol veľmi tvrdý. Otvorené represie, holokaust, masívna likvidácia sovietskych vojnových zajatcov a drancovanie hospodárstva zdvihli vlnu odporu proti okupantom.

Najväčšie partizánske hnutie na území dnešného Bieloruska predstavovali sovietski partizáni. Prvé početné bojové formácie vytvárali vojaci Červenej armády, ktorí unikli nemeckému zajatiu a zostali v tyle nepriateľa. Bojová činnosť týchto jednotiek však bola spočiatku veľmi nízka. Ich hlavnou úlohou bolo prežiť krutú zimu.

Zmena nastala v prvej polovici roku 1942 po vytvorení hlavného štábu partizánskeho hnutia v Moskve pod velením Pantelejmona Ponomarenka. Činnosť partizánov sa zintenzívnila a stala sa organizovanejšou.

Počet partizánov ešte stúpol po porážke Nemcov pri Stalingrade. Pribudli k nim Židia, ktorým sa podarilo utiecť z geta, ale aj príslušníci okupačných jednotiek, ktorí kolaborovali s Nemcami a prebehli na druhú stranu. Boli medzi nimi aj Slováci. Zvláštnosťou partizánskeho hnutia na území Bieloruska bolo vytvorenie takzvaných partizánskych zón. Boli to súvislé územia (najmä v lesoch a močiaroch), ktoré kontrolovali partizánski velitelia a kde nemecká okupačná správa nemala prakticky žiadnu moc.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Predseda Súdnej rady Ján Mazák.

Občan, ktorého sa rozhodnutie týkalo, vraj textu miestami ani nerozumel.


21 h
Peter Tkačenko

Republika je dnes politickou avantgardou s utešeným rastovým potenciálom.


23m
D'Arcy Carden ako Greta vo seriáli Veľké víťazstvo

Ženská bejzbalová liga bol fenomén.


17. aug

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 5 ďalší 16 h
SkryťZatvoriť reklamu