SME
Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

V bieloruských močiaroch nemali nemeckí okupanti žiadnu moc

Na území Bieloruska bojovalo niekoľko partizánskych hnutí – proti okupantom aj medzi sebou.

Sovietski partizáni boli najpočetnejšou odbojovou skupinou na území dnešného Bieloruska. (Zdroj: WIKIMEDIA)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Niet pochýb o tom, že územie dnešného Bieloruska bolo počas druhej svetovej vojny partizánskym krajom. Treba však zdôrazniť, že tu bojovalo a súperilo medzi sebou niekoľko partizánskych hnutí, ktoré zastupovali záujmy rôznych štátov - Sovietskeho zväzu, Poľska a Ukrajiny.

Na pochopenie situácie sa treba vrátiť na začiatok vojny. Krátko pred jej vypuknutím si nacistické Nemecko a Sovietsky zväz v tajnom dodatku paktu Ribbentrop-Molotov rozdelili sféry vplyvu v Európe. Na základe toho po napadnutí Poľska nemeckým wehrmachtom 1. septembra 1939 vstúpila na východné územie Poľskej republiky 17. septembra Červená armáda a pripojila ho k Stalinovej ríši ako súčasť Bieloruskej a Ukrajinskej sovietskej socialistickej republiky.

Súvisiaci článok La Résistance vrátilo vo vojne Francúzom hrdosť Čítajte 

Odpoveďou na masový sovietsky teror a deportácie bol poľský odboj, ktorý však jednotky tajnej polície NKVD potlačili, pričom asi desaťtisíc členov hnutia odporu zatkli. V lete roku 1941 sa hranica na týchto miestach menila znovu. Nemecko napadlo Sovietsky zväz a začal sa konflikt, v sovietskej historiografii nazývaný Veľká vlastenecká vojna.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Vojna v močiaroch

Nemecký okupačný režim bol veľmi tvrdý. Otvorené represie, holokaust, masívna likvidácia sovietskych vojnových zajatcov a drancovanie hospodárstva zdvihli vlnu odporu proti okupantom.

Najväčšie partizánske hnutie na území dnešného Bieloruska predstavovali sovietski partizáni. Prvé početné bojové formácie vytvárali vojaci Červenej armády, ktorí unikli nemeckému zajatiu a zostali v tyle nepriateľa. Bojová činnosť týchto jednotiek však bola spočiatku veľmi nízka. Ich hlavnou úlohou bolo prežiť krutú zimu.

Zmena nastala v prvej polovici roku 1942 po vytvorení hlavného štábu partizánskeho hnutia v Moskve pod velením Pantelejmona Ponomarenka. Činnosť partizánov sa zintenzívnila a stala sa organizovanejšou.

Počet partizánov ešte stúpol po porážke Nemcov pri Stalingrade. Pribudli k nim Židia, ktorým sa podarilo utiecť z geta, ale aj príslušníci okupačných jednotiek, ktorí kolaborovali s Nemcami a prebehli na druhú stranu. Boli medzi nimi aj Slováci. Zvláštnosťou partizánskeho hnutia na území Bieloruska bolo vytvorenie takzvaných partizánskych zón. Boli to súvislé územia (najmä v lesoch a močiaroch), ktoré kontrolovali partizánski velitelia a kde nemecká okupačná správa nemala prakticky žiadnu moc.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

V charkovskom kryte žijú stovky ľudí. Mnohí sa nemajú kam vrátiť.

Reportáž z ukrajinského Charkova.


1. júl
Do gulagov odvliekli vyše 7-tisíc obyvateľov Slovenska.

Išlo o tisíce nevinných ľudí, ktorým na príkaz z Moskvy prišili vymyslené obvinenia.


1. júl
Onkologička Zuzana Pribulová.

Problémové sú aj u žien populárne slimky.


29. jún
Zničený dom v Lysyčansku.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 5 h
SkryťZatvoriť reklamu