SME
Štvrtok, 18. august, 2022 | Meniny má Elena, Helena

Krvácali v ruinách Varšavy. Poliaci zostali v boji sami

Varšavské povstanie odolávalo pred 75 rokmi nemeckej presile dva mesiace.

Poľskí odbojári počas Varšavského povstania na Mazowieckej ulici. (Zdroj: WIKIMEDIA)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Počas nacistickej okupácie Európy existovalo niekoľko odbojových hnutí, ktoré podporovali spojenci dodávkami zbraní či priamou vojenskou pomocou. Žiadny odboj však nebol natoľko rozsiahly a štruktúrovaný ako poľský.

Poľsko bolo prvou napadnutou krajinou v druhej svetovej vojne, keď 1. septembra 1939 zaútočili na krajinu nemecké vojská a 17. septembra na základe paktu Ribbentrop - Molotov aj Červená armáda.

Poľský odboj sa tak tvoril v nacistickej aj v stalinskej okupačnej zóne. Krátko pred konečným kolapsom v septembri 1939 vydal generálny štáb poľskej armády rozkaz, aby vojaci, ktorí nestihli ujsť za hranice, prešli do ilegality. Ukrylo sa tiež množstvo zbraní, ktoré mali poslúžiť na budúci odpor.

Vo februári 1942 došlo z iniciatívy exilového premiéra generála Władysława Sikorského k zjednoteniu odboja a vznikla Krajinská armáda (Armia Krajowa – AK). Jej sily boli ohromujúce. Odhaduje sa, že v lete 1944 mala v prvej línii pripravených 150 000 členov a v druhej 200 000. Problém bol jedine s nedostatkom výzbroje. Ale aj s tým si postupom času dokázali poradiť podzemné zbrojárske dielne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Varšava s miliónom obyvateľov mala byť centrom budúceho povstania. Čakalo sa len na príhodnú chvíľu. Tá nadišla v lete roku 1944. Sovietske vojská maršala Konstantina Rokossovského sa blížili k mestu.

V odbojových štruktúrach panovalo presvedčenie, že ak poľské hlavné mesto oslobodia poľskí demokrati, Stalin si netrúfne odstrániť ich násilím.

Vzdorovité mesto

Varšava mala vždy povesť vzdorovitého mesta. V rokoch 1793 – 1794 , 1830, 1863, 1905 sa jej obyvatelia opakovane vzbúrili. Možno povedať, že povstanie patrí k poľskému národnému charakteru. Nemecká okupácia v rokoch 1939 – 1944 sa však vyznačovala mimoriadnou krutosťou a sadizmom.

Mesto v tom čase spadalo do Generálneho gouvernementu, prezývaného tiež „Gestapoland“. Jeho miestodržiteľom bol nacistický pohlavár Hans Frank. Bolo to vlastne obrovské nacistické laboratórium s koncentračnými a vyhladzovacími tábormi Sobibor, Treblinka, Plašov a Bełżec.

Samotné mesto Varšava bolo rozdelené do viacerých zón pre Nemcov, pre ostatných obyvateľov a pre 380 000 Židov umiestnených na ploche niekoľkých mestských štvrtí. Varšavské židovské geto bolo zároveň prvým miestom poľského vzdoru. V apríli 1943 sa tu rozhorelo povstanie, ktoré Nemci dokázali potlačiť až po takmer mesiaci ťažkých bojov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Celé bloky domov boli vypálené alebo zrovnané so zemou a jeho obyvateľov zmasakrovali alebo deportovali do vyhladzovacích táborov. Ani zvyšok mesta však nemohol očakávať lepšie zaobchádzanie.

Podľa plánov nacistickej tretej ríše mala Varšava prísť minimálne o polovicu obyvateľov, mala sa pretvoriť na provinčné mesto s nemeckými občanmi. Boj Varšavčanov za slobodu bol teda bojom o holé prežitie.

Keď sa Adolf Hitler dozvedel o vypuknutí varšavského povstania, rozkázal okamžite zničiť celé mesto a vyhladiť všetkých jeho obyvateľov. Povstalci sa však na svoj boj pripravovali dlhý čas. Svoju akciu chceli spustiť až v čase, keď budú mať na dohľad sovietske tanky. A tie sa na východnom predmestí Varšavy nazývanom Praga objavili koncom júla 1944.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Zasadnutie Súdnej rady pod vedením jej šéfa Jána Mazáka.

Občan, ktorého sa rozhodnutie týkalo, vraj textu miestami ani nerozumel.


20 h
Ilustračná snímka.

Ponuka je v niektorých regiónoch nulová, ceny rekordne rastú.


16. aug
Rezort Rybníčky

Na mieste nie je vodovod ani kanalizácia.


2 h

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 5 ďalší 15 h
SkryťZatvoriť reklamu