SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Najrýchlejšie ženské nohy na najťažšej slovenskej magistrále

Vytvorila ženský rekord na ceste SNP.

Cesta hrdinov SNP má takmer osemsto kilometrov a vedie cez väčšinu významných oblastí Slovenska, ktoré zohrali dôležitú úlohu počas Slovenského národného povstania. (Zdroj: Adobe Stock)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Predstavte si, že za deň prejdete 64 kilometrov a prekonáte 2600 výškových metrov. Vrcholný výkon na hraniciach totálneho vyčerpania, padáte únavou. A potom urobte to isté ešte jedenásťkrát za sebou.

Bežkyňa ultramaratónov Júlia Batmendijnová takto nedávno vytvorila ženský rekord na najdlhšej turistickej trase na Slovensku.

Takmer 800-kilometrovú Cestu hrdinov SNP prebehla v auguste za jedenásť dní a osemnásť hodín. Za taký čas zvládla vzdialenosť asi ako z Košíc do Berlína a k tomu každý deň akoby vyšliapala od hladiny mora na Gerlachovský štít.

„Pre mňa to bolo to najťažšie, čo som kedy urobila,“ konštatuje Júlia, ktorá je pravdepodobne tretím najrýchlejším človekom na náročnej trase.

Cestu využívajú najmä turisti, ktorým trvá prechod priemerne 26 až 28 dní. Bežci ju absolvujú skôr ojedinele a bežkyne ešte menej.

Nečakala, že to dokáže

Mužský rekord vytvoril Rudolf Pado. Údajne ju prešiel za necelých sedem dní v roku 1992, no neexistuje o tom záznam. Vlani najdlhšiu slovenskú magistrálu prebehol Ivan Mudroň za osem dní a šestnásť hodín.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Doteraz najrýchlejšia žena bola bežkyňa ultramaratónov a zároveň herečka a moderátorka Lenka Vacvalová, ktorá v máji tohto roku trasu zvládla za šestnásť dní.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu