SME
Utorok, 4. október, 2022 | Meniny má František

Odborník na hady: Plazy vraj vyhadzujú z vrtuľníkov. Je to blud

Aké sú mýty o hadoch na Slovensku.

Milan Oselský (36) pochádza z Martina a žije v Košiciach. Je herpetológom samoukom, hadmi sa poloprofesionálne zaoberá pätnásť rokov. Má tri certifikáty na manipuláciu s jedovatými hadmi Južnej Afriky. Organizuje v Košiciach najväčšiu výstavu exotických zvierat AkvaTera. Prednáša na konferenciách s témou herpetológie, organizuje prednášky v školách. Organizuje tiež prvú veľkú medzinárodnú herpetologickú konferenciu na Slovensku Eurovenom, uskutoční sa 27. - 28. septembra v Košiciach. (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sám zažil uhryznutie vretenice a stalo sa mu aj to, že padol medzi krokodíly. Bez ujmy. Náš jediný jedovatý had je podľa neho často démonizovaný, za posledných niekoľko desaťročí bol zaznamenaný len jeden smrteľný prípad po uhryznutí vretenicou.

"​​​​​​Prevažná väčšina pohryznutí vretenicou sú takzvané suché, keď výstražne pohryzie, ale nepustí žiadny jed. Jed používa primárne na lovenie,” približuje odborník na hady MILAN OSELSKÝ.

Vymenúva najabsurdnejšie legendy, ktoré o hadoch kolujú medzi ľuďmi, a objasňuje, či sa vretenica vie gúľať dole kopcom a prenasledovať človeka, alebo či dokážu fakíri prinútiť kobru tancovať.

Fóbia z hadov patrí medzi najrozšírenejšie fóbie na svete. Prečo je taká univerzálna?

Hady sú veky vekov považované za zlé tvory. Najviac sa to spopularizovalo náboženstvom. Už v biblickom príbehu Adama a Evy had podal Eve jablko. Kým sa na Slovensku rozšírilo kresťanstvo, fungoval tu kult hada hospodára.

Starí gazdovia uctievali hada, lebo vedeli, že keď je had v okolí maštale, nebudú mať myši a potkany a gazdovstvu sa bude dariť. S kresťanstvom prišla myšlienka, že had je niečo zlé, slizké, zákerné.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Druhá stránka veci je, že ľudia sú leniví hľadať si informácie. Ľahšie sa im zaškatuľkuje, že had je zlý, mačička je dobrá, než aby sa nad tým zamysleli.

Čo dobré človeku hady prinášajú?

Pomáhajú pri údržbe ekosystému udržiavaním zdravej populácie hlodavcov. Pomáhajú nám dokonca aj jedom.

Hoci hadí jed zabíja ročne 150- až 300-tisíc ľudí, zachráni niekoľko miliónov životov. Z hadieho jedu sa robia lieky na zníženie krvného tlaku, na ochranu srdca, na cukrovku.

Teraz sa zisťuje, že niektoré zložky z hadích jedov dokážu byť lepšími odbúravačmi bolesti, ako je doteraz využívané morfium, a navyše nie sú návykové ako morfium.

Majú hady v niektorej krajine sveta pozitívny imidž?

Pristupujú k nim inak napríklad v Indii. Je tam veľmi veľa úmrtí spôsobených hadmi, keďže ľudia žijú na vidieku, často chodia bosí, pracujú v pralesoch alebo na plantážach a je tam veľké množstvo smrteľne jedovatých hadov.

Na druhej strane Indovia dokážu rešpektovať hady a majú aj kult kobry. Miestami to spadá do šarlatánstva a vystúpení, ktoré sú už týraním zvierat, keď im zašijú papuľky a nechajú kobru tancovať na tóny flauty.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Aj v Egypte kobru uctievali, hoci sa jej báli.

Ako je to s tancovaním hadov na tóny hudobného nástroja?

To, čo vidíme, nie je nič iné iba obranný postoj kobry. Hady nepočujú žiadne zvuky ani hudbu, cítia len vibrácie.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu