SME
Sobota, 2. júl, 2022 | Meniny má Berta

Nebola to ježibaba, ale skvelá pekárka, ktorú zavraždili. Stačilo pár fotiek

Brutálny príbeh perníkovej chalúpky.

Rozprávka o perníkovej chalúpke patrí medzi najobľúbenejšie z dielne bratov Grimmovcov. Mnohí ľudia uverili, že mohla vychádzať zo skutočných udalostí, ktoré boli prekrútené úplne naopak. (Zdroj: ilustračné Adobe Stock)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Žiaden Janko a Marienka, ale Jano a Mária. Nijaká zlomyseľná ľudožravá ježibaba v perníkovej chalúpke, ale úspešná pekárka, ktorú závistlivý konkurent so sestrou zavraždili pre recept na perníky a spálili jej telo v peci.

Parodická kniha o skutočnom príbehu za známou rozprávkou bratov Grimmovcov, ktorej uverili stotisíce ľudí a zmiatla aj odborníkov, sa vydávala desaťročia. Mnohí čitatelia odmietali uveriť, že je celá vymyslená.

Nemecký spisovateľ a karikaturista Hans Traxler ich dokonale nachytal. Knihu Die Wahrheit über Hänsel und Gretel (Pravda o Jankovi a Marienke) vydal prvýkrát v roku 1963.

Podľa portálu Atlas Obscura ho inšpirovala storočnica od úmrtia rozprávkara Jacoba Grimma.

Knihu podporil množstvom fotografií a nákresov, a hoci v nej priamo nenapísal, že ide o paródiu, bol si istý, že je jasné, že ide o výmysel. Ani vo sne mu nezišlo na um, čo bude nasledovať.

„Štyridsať dlhých rokov po vydaní knihy neprešiel takmer žiadny týždeň bez telefonátu alebo listu kníhkupca,“ napísal v aktualizovanej verzii knihy s komentárom, ktorá vyšla v roku 2007 vo vydavateľstve Reclam.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

„Na konci som bol vyčerpaný a nervózny a preklínal som nápad napísať túto mystifikáciu.“

Vražda z raného kapitalizmu

Bulvárne noviny Abendzeitung v západnom Nemecku sa po vydaní knihy v roku 1963 nebáli preháňať, keď povedali, že ide o knihu roka, možno dokonca storočia.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu