SME
Nedeľa, 26. marec, 2023 | Meniny má Emanuel

Oddych pri Balatone? Francúzi si vybrali boj v slovenských horách

Francúzski partizáni ukázali pri Strečne veľký kus odvahy.

Francúzski partizáni na Strečne. (Zdroj: VHÚ BRATISLAVA)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Vidiečania riskovali životy, keď nám nosili jedlo. Ak by ich nachytali nemecké hliadky, nemali by zľutovanie, spomína Roger Naël, posledný žijúci člen francúzskeho práporu, ktorý bojoval v SNP.

Boli jednou z najpočetnejších skupín cudzincov, ktorí bojovali v Slovenskom národnom povstaní. Pritom pochádzali z opačného konca Európy a namiesto ťažkých bojov v slovenských priesmykoch, údoliach a horách si mohli vybrať jednoduchšiu cestu. Desiatky Francúzov sa však rozhodli inak. A preslávili sa hneď pri prvej ťažkej skúške.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Boli sme mladí, nemali sme za sebou výcvik, museli sme sa všetko naučiť. Strieľať, obsluhovať samopal, ak bolo treba, aj guľomet, opäť ho zložiť a vyčistiť,“ takto opisuje svoje bojové začiatky vo rozhovore pre Múzeum odboja v Bretónsku na žiadosť Francúzskeho veľvyslanectva v SR dnes 94-ročný Roger Naël.

Súvisiaci článok Zatýkať a strieľať. Komandá smrti zabíjali aj na Slovensku Čítajte 

Z Balatonu do Turca

Utečenci z nútených prác ako Naël a bývalí vojnoví zajatci, ktorí prišli na Slovensko zo susedných štátov, najmä z Maďarska, tvorili základ neskoršieho práporu maršala Focha. Ten bol súčasťou 1. československej partizánskej brigády generála M. R. Štefánika.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Najväčšiu zásluhu na jeho sformovaní mali dvaja bretónski dôstojníci jazdectva George de Lannurien, neskorší veliteľ práporu, a Michel Bourel de la Roncière, ktorý bol s Albertom Acherayom, hlavným organizátorom ilegálnych prechodov francúzskych dobrovoľníkov z Maďarska na Slovensko.

Zvyčajne cestovali v päť- až desaťčlenných skupinách vlakom z Budapešti do Galanty, ktorá bola vtedy súčasťou Maďarska, a odtiaľ cez hranice do Serede. Tam im poskytoval ubytovanie miestny pekár Vojtech Stoklasa, ktorý neskôr zahynul v koncentračnom tábore Sachsenhausen.

„Slováci a Rusi nás pozorujú priateľskejšie. Veď my sme zadržali nepriateľa. A už sa rodí legenda.“

René Picard

Francúzi sa potom presúvali na sever do Turca, kde vznikala partizánska základňa v Kantorskej doline. Ochota francúzskych dobrovoľníkov ísť bojovať proti fašizmu je o to obdivuhodnejšia, že ako vojnoví zajatci mali v Maďarsku, ktoré nebolo vo vojne s Francúzskom, pomerne voľný režim. V internačnom tábore na brehu Balatonu mali celkom dobré materiálne podmienky a frontové boje boli vtedy vzdialené stovky kilometrov.

Ďalším faktorom, ktorý mohol ovplyvniť ich rozhodnutie, bolo, že v čase vypuknutia Povstania bol už Paríž oslobodený a nádej na návrat do vlasti čoraz reálnejšia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

„Väčšina utečencov zvyčajne túži po návrate domov. Nechcú už viac bojovať. No títo utečenci boli pripravení pomstiť sa,“ hovorí historik Francois Kersaudy v rozhovore pre Historický ústav SAV.

Pri Strečne sa zrodila legenda

Veľkú dávku odvahy a statočnosti ukázali francúzski partizáni už v prvej ťažkej skúške, ktorá ich najviac preslávila. Bol to boj v Strečnianskej tiesňave proti okupačným nemeckým vojskám.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu