SME
Sobota, 25. marec, 2023 | Meniny má Marián

Meškajú vlaky, všade platíte prepitné, písal pred sto rokmi bedeker lákajúci k nám

Bol pedant a všetko si overoval sám.

Kresba zobrazuje Karla Baedekera, ktorý si robí poznámky, čo všetko sa v meste zmenilo. Chcel byť aktuálny. (Zdroj: Profimedia)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Vyše storočný bedeker do trojice prírodných lákadiel Uhorska zaradil „mimoriadne divoké veľhory“ Tatry a ako vrchol medzi uhorskými pamiatkami uviedol „jeden z najkrajších gotických kostolov Uhorska“, košický dóm.

Za vreckovou červenou knižkou nabitou praktickými informáciami o doprave, ubytovaní, stravovaní, pamätihodnostiach či miestnych zvyklostiach stál Fritz Baedeker, syn legendárneho otca moderného turizmu Karla Baedekera.

Nemecký vydavateľ, kníhkupec a cestovateľ Karl Baedeker vymyslel úspešný koncept vreckových sprievodcov, ktoré sa podľa neho nazývajú dodnes.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Preslávil sa ako neúplatný pedant, na ktorého hodnotenia reštaurácií i hotelov aj praktické informácie o krajinách sa dalo bezvýhradne spoľahnúť.

Osobne navštevoval krajiny, aby si všetko v anonymite overil, využíval expertov a mapy, ktoré v sprievodcoch ponúkal, boli na vtedajšie časy na mimoriadne dobrej úrovni. Vďaka tomu sa stalo jeho vydavateľstvo lídrom na trhu cestovateľskej literatúry.

„Šesť mesiacov v roku je na cestách a vždy má pri sebe zápisník. (...) Neprijíma žiadne dary, nedovolí, aby ho nechali prenocovať zadarmo. (...) Najradšej je na cestách pešo,“ opisuje výnimočného pedanta bavorská stanica Bayerischer Rundfunk.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V anglickom preklade operety Jacqua Offenbacha La Vie Parisienne (Parížsky život) úsmevne poukázali na jeho najväčšiu devízu: „Králi a vlády sa môžu mýliť, ale pán Baedeker nikdy.“

Pozor na sirény bulvárov

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu