SME
Štvrtok, 7. júl, 2022 | Meniny má Oliver

Našiel sa text slovenskej marseillaisy, ktorý bol utajovaný

Ideály slobody a rovnosti prenikli pod Tatry.

Obraz Eugène Delacroixa zobrazuje slobodu na barikádach, revolučné myšlienky dorazili aj na územie dnešného Slovenska. (Zdroj: Wikipedia)

Leto pred 230 rokmi nebolo hocaké, bolo revolučné. Dobytie Bastily v júli 1789 a Deklarácia práv človeka a občana z augusta toho roku sú medzníkmi, o ktorých sa učí na školách. Feudalizmu odzvonilo a začala vznikať nová Európa.

Menej sa vie, že slávna Marseillaisa mala aj svoju slovenskú verziu. Vznikla na území dnešného Slovenska, kam takisto prenikli revolučné ideály slobody a rovnosti.

Revolucionárov pribúdalo a policajný režim cisára Františka II. s hrôzou sledoval nové myšlienky, ktoré sa šírili po Liptove, Orave, Šariši aj Zemplíne.

Tajná nočná razia

„Powstaň národe preudatní, ber meč hubící do ruky! - Otrocy tyranna zlostného na ditky twé nesu meče, hleď jak kréw nevinná teče... Měšťané zbroj berme! Do pola táhnime! Rúbajme. Mordujme!“

Slová slovenskej marseillaisy z roku 1794 sa zachovali čírou náhodou. Tak ako všetky revolučné spisy boli prísne utajované pred habsburskými pätolizačmi.

Text však objavili spolu s inými spismi pri zatknutí Jozefa Hajnóczyho. Tajná polícia ho prekvapila uprostred noci zo 16. na 17. augusta. Evidentne vôbec nerátal s tým, že mu vtrhnú do bytu, prevrátia ho hore nohami, jeho samotného zatknú, uväznia a napokon popravia pred hradbami budínskeho hradu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Rukopis slovenskej verzie revolučnej hymny nesie slová Allons enfants, ktoré pochádzajú z prvých slov marseillaisy: Allons enfants de la Patrie, teda Poďte, deti vlasti. Nasleduje text v slovenčine spred vyše dvesto rokov.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Marian Kotleba už nie je poslancom.

Sudcom chýbala nadstavba k šekom, píše sa v písomnom odôvodnení rozsudku.


14 h
Tréner Vladimír Weiss.

Jeden Weiss tvrdil, že si piskot nezaslúžili, druhý to videl opačne.


6 h
Nataša Holinová

Hovoriť o jeho riadnom živote predtým bolo trochu nazvyš.


14 h
Logo podcastu Dobré ráno.

SaS hovorí, že takto sa nedá pokračovať.


a 3 ďalší 3 h
SkryťZatvoriť reklamu