SME
Sobota, 2. júl, 2022 | Meniny má Berta

Pod Brnom je ďalšie mesto, neznámy tajuplný labyrint

Ich kostnica je druhá najväčšia v Európe.

Hromada kostí a lebiek sa ťahá takmer po strop. (Zdroj: Jozef Jakubčo)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Bolo pár minút pred poludním 15. februára 1976. Deň ako každý iný. V centre Brna na zastávke električky na Pekařskej ulici vystúpili cestujúci.

No keď chceli prejsť na druhú stranu cesty, odrazu sa pod nimi prepadla zem a otvorila sa veľká hlboká diera. Dvaja ľudia v nej nadobro zmizli.

Muž sa v jaskyni dokázal zachytiť a napokon sa ho podarilo so zraneniami zachrániť, Marie Bartošová, kvetinárka z neďalekého kvetinárstva, sa však v hlbinách navždy stratila.

Brňania sa tak v dôsledku tejto tragickej udalosti dozvedeli, že ich mesto má spletité podzemie. Jeho labyrint, ktorý ukrýva aj druhú najväčšiu kostnicu v Európe, dnes sprístupňujú turistom.

Mesto pod mestom

„Sme v hĺbke osem metrov pod zemou. Nad nami sa rozprestiera centrum mesta. Tu dole je to však mesto pod mestom. Je tu hotový labyrint podzemných chodieb, preto sa tak nazýva aj celá expozícia,“ opisuje Aleš Svoboda a otvára ďalšie dvere.

Je ich tu veľa. Takisto ako chodieb, ktoré sa zatáčajú rôznymi smermi, spájajú sa a rozchádzajú v križovatkách, cesta klesá a zasa stúpa, úzke tunely ústia do zaklenutých miestností.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Nachádzame sa pod Zelným trhom, jedným z najstarším námestí Brna, na ktorom už storočia funguje trhovisko. Turisti nakupujúci ovocie u trhovkýň azda ani netušia, že pod nimi sa rozprestiera bludisko chodieb.

Tunajšie rozsiahle podzemie je výnimočné z viacerých dôvodov. Jeho vznik umožnilo zvláštne podložie mesta, namiesto skaly totiž stojí na sprašiach, teda usadených ľahkých horninách zo štvrtohôr.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu