SME
Pondelok, 4. júl, 2022 | Meniny má Prokop

Vystavili židovské poklady, čo prežili akoby zázrakom

Zbierku ukázali verejnosti prvýkrát.

V zbierke je aj táto Mapa svätej zeme z rúk mladého spisovateľa a maliara Chaima Šloma Luriu z mesta Cfat. Ide o jedinú doteraz známu mapu Svätej zeme od tohto autora z viedenského vydavateľstva Markusa Munka. (Zdroj: © Židovská náboženská obec Prešov)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Bolo to prvé židovské múzeum na Slovensku a vôbec prvé múzeum v Prešove. Vzniklo vďaka náhode, holokaust prežilo akoby zázrakom.

V súčasnosti si môže verejnosť prvýkrát pozrieť mnohé artefakty z unikátnej zbierky, ktoré prežili aj sto rokov, v jedinej zachovanej synagóge v Bratislave.

Sú medzi nimi papierové vystrihovačky, amulet pre rodičku, zriedkavé tlače či fotografie, napríklad snímka prezidenta Tomáša Garrigue Masaryka s jeho autogramom či fotografie z majetku známej nemeckej divadelnej herečky Márie Bárkányovej.

Židovské múzeum v Prešove vzniklo v roku 1928 po tom, čo pri prestavbe rodinného domu náhodou objavili pod omietkou náboženské nápisy v hebrejčine.

Zistilo sa, že šlo pravdepodobne o židovskú modlitebňu z čias, keď sa ešte Židia nemohli usadiť v Prešove a prichádzali sem len na trhy.

Nález vyvolal v židovskej komunite nadšenie a zo dňa na deň sa rozhodli založiť múzeum.

V medzivojnovom období tvorili Židia podľa publikácie k výstave Poklady Židovského múzea v Prešove takmer pätinu obyvateľstva mesta a mali tu päť synagóg.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Prečo zbierku nezničili

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu