SME
Štvrtok, 7. júl, 2022 | Meniny má Oliver

Ako zmenil Slovák svetovú hudbu

Dopjerov nástroj zmenil svetovú hudbu.

Logo firmy si Dopjerovci navrhli sami. Nástroje, ktoré vyrobil Ján Dopjera, majú dnes hodnotu aj niekoľko desaťtisíc dolárov. (Zdroj: SME - Marko Erd)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Nepotrpel si na luxusný život, chodil aj napriek úspechom a bohatstvu v obyčajnom svetri.

Prvotriedny vynálezca, vďaka ktorému sa slovenské slovo „dobro“ stalo celosvetovou hudobníckou legendou, strávil detstvo v Dolnej Krupej neďaleko Trnavy.

Rezofonická gitara sa považuje za americký ľudový hudobný nástroj a americké kultúrne dedičstvo. Napriek tomu, že za jej vynálezom bol slovenský rodák Ján Dopjera. Pod slovenským názvom Dobro® gitara zľudovela po celom svete.

Hrá sa na nej v štýle country, bluegrass i blues. Na rezofonickej gitare hrali aj svetoznámi hudobníci ako Bob Dylan, John Lennon, Eric Clapton, Keith Richards či George Harrison.

„Tak ako Mozart bol v hudbe stvoriteľom vrcholného klasicizmu - pospájal nemeckú harmóniu, taliansku melodiku a ďalšie prvky, Dopjera bol presne to isté v gitare.

Pospájal rôzne vynálezy a zlepšenia, dal im nový kabát a vytvoril niečo nové a jedinečné,“ opisuje Dopjerov prínos autor aktuálnej výstavy „...a nazvali ju Dobro®“ v Hudobnom múzeu SNM v Bratislave, Peter Jantoščiak.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Mlynári zo Záhoria

Dopjerovci boli starý mlynársky rod zo Záhoria. Mlyn v Dolnej Krupej dostal Jánov otec Jozef od grófa údajne ako kompenzáciu za to, že jeho budúca manželka nemala bezchybnú povesť.

„Jánova mama Katarína Sonnenfeldová bola určite veľmi krásna, lebo sa do nej zamiloval sám pán gróf. Tvrdí sa, že s ním mala nemanželské dieťa, pravdepodobne chlapca, ktorého dali do výchovy grófskeho rodu,“ približuje Jantoščiak.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Marian Kotleba už nie je poslancom.

Sudcom chýbala nadstavba k šekom, píše sa v písomnom odôvodnení rozsudku.


14 h
Tréner Vladimír Weiss.

Jeden Weiss tvrdil, že si piskot nezaslúžili, druhý to videl opačne.


6 h
Nataša Holinová

Hovoriť o jeho riadnom živote predtým bolo trochu nazvyš.


14 h
Logo podcastu Dobré ráno.

SaS hovorí, že takto sa nedá pokračovať.


a 3 ďalší 3 h
SkryťZatvoriť reklamu