SME
Pondelok, 18. október, 2021 | Meniny má LukášKrížovkyKrížovky

Kanálmi do raja. Bankovú lúpež storočia spáchal fotograf

Spaggiari získal veľký lup bez zbrane.

Albert Spaggiari (druhý sprava), ktorý podľa vlastných slov zosnoval lúpež v hodnote 30 miliónov eur, sa na úteku pred spravodlivosťou správal ako mediálna hviezda. (Zdroj: Profimedia)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čo majú spoločné Juraj Jánošík a Albert Spaggiari? Kým v skutočnosti to boli zločinci, v predstavách verejnosti často prežívajú ako romantickí hrdinovia.

Albert Spaggiari, ktorý zomrel pred tridsiatimi rokmi, spáchal rekordnú bankovú lúpež, a to bez použitia zbrane, rukojemníkov či obetí na životoch. Šikovne unikal spravodlivosti a ešte sa jej z rôznych miest na svete pripomínal a vysmieval.

Spaggiari sa narodil v roku 1932 v juhovýchodnom Francúzsku do rodiny s talianskymi koreňmi. Otec mu zomrel, keď mal tri roky, mama sa živila predajom v obchode so spodnou bielizňou.

Už keď mal šestnásť rokov, podľa portálu RTL utiekol z domu, aby sa mohol stretnúť so sicílskym mafiánom Salvatorem Giulianom.

V sedemnástich sa pridal k výsadkárom a bojoval za Francúzsko na území Indočíny. Dvakrát bol zranený a raz dostal vyznamenanie za statočnosť.

No tu ho aj prvýkrát odsúdili. Po tom, ako sa v roku 1953 vlámal do nevestinca v Hanoji, dostal päť rokov nútených prác.

Tunel v kanalizácii

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Zatvoriť reklamu